Čtení na tyto dny

Přítel

Ať bydlí tam
kde je dřív jaro
později podzim
nejlépe u řeky
kolem níž
by se dalo jít lesem
kde by se naše myšlenky
uklidněné
rozestoupily jako stromy -
aby se tolik netrápil
až vtrhnem do jeho pokoje
v kterém na nás slovy myslívá
zrovna když ubližujeme ženě
nebo se ztrácíme v strachu
že máme ze srdce
jen cestu
zkoušíme-li to sami
na svou pěst
se svým jsem

(Zdeněk Volf) 

 

Vánoce a odpady


Petr Ledvina, č. 6/2007, str. 27

Pro většinu z nás jsou Vánoce spojeny kromě jiných rituálů samozřejmě s vánočními dárky, kterými obdarováváme své blízké. Přitom zároveň tušíme, že přepych a plýtvání „není zadarmo“, ale že tyto dárky nemusí nutně znamenat drancování přírody ani naší peněženky.

Pokud už dárky dáváme, máme řadu možností, jak pořídit takové, které znamenají menší zátěž pro životní prostředí, případně které mohou pomoci a udělat radost i jiným.

Nemateriální dárky

Darujte ostatním svůj čas, pozornost či práci (např. v podobě poukazu na hlídání dětí nebo budoucí libovolné výpomoci). Můžete věnovat dárkový certifikát, který potvrzuje, že obdarováváte bližní částí lesa nebo mokřadu. Je zajímavé darovat členství v nějaké nevládní organizaci, samozřejmě ne nutně ekologické. Můžeme také uvažovat o podpoře nějakého ústavu sociální péče, střediska pro uprchlíky či dokonce o pomoci dětem v zahraničí formou Adopce na dálku.

Pěkné je dávat dárky, které jsou na první pohled nemateriální, i když samozřejmě jejich výroba již zátěž pro životní prostředí znamená: potěšíme své blízké předplatným environmentálního časopisu, například Veroniky, Ekolistu či Sedmé generace, ale i periodik a knih zprostředkujících další oblasti života. Tyto typy dárků udělají radost nejen obdarovaným, ale vyjádří zájem a účast na činnosti vydávajících organizací, často neziskových. Věnovat lze desítky typů permanentek, vstupenek či poukázek: do divadla, na koncert, do kina, na bazén, pro jízdy na koni, na sady masáží. Předplatit je možné blízkým také nákupy biopotravin v prodejnách zdravé výživy či nákup Fair Trade zboží stejně jako cestu vlakem nákupem kilometrické banky, kterou jistě neodmítne leckterý náruživý řidič či řidička.

Vlastnoruční dárky

Vlastnoručně vyráběné dárky dávají skoro všechny malé děti, ale jen velmi málo dospělých. Přitom tyto výrobky mají velkou přidanou hodnotu právě proto, že je nedělal nikdo jiný než vy! Rukodělná výroba sice vyžaduje vklad ve formě práce a času, který se mnohdy z ekonomického hlediska „nevyplatí“, její hodnotou je však radost z výroby a porozumění procesu, který se ve výrobě skrývá. Nepravidelnosti při výrobě se pak stávají její „duší“ - zdrojem porozumění pro toho, kdo ji dostane jako dar. Navíc tyto dárky mohou mít malou ekologickou stopu - když jsou vyrobeny z místních surovin či znovu použitých výrobků. Inspirací mohou být doma nasušené bylinky, jablka či houby, podarovat můžete domácí marmeládou, batikovaným tričkem, upletenou šálou, vypěstovanou kytkou.

Pro méně rukodělně zdatné může být motivací výroba originálních obalů na dárky z těch loňských či ušití plátěných pytlíků na dárky s vánočními motivy, které vydrží řadu let; ostatně děda Mráz, Weihnachtsmann, Santa Claus i Mikuláš nosí dárky v pytli!

Dárky s dalším efektem

Materiální dárky, které koupíme, mohou samy přinést další přidanou environmentální či sociální hodnotu. Sem patří nákup a následný dar předmětu z umělecké benefiční aukce, jejíž výtěžek jde na „bohulibou věc“.

Darovat lze také stromky, a to nejen lesní, ale i ovocné, nejlépe regionálních odrůd - v budoucnu bude sad oživením nejen venkovské krajiny. Věnovat můžeme dřevěný kompostér, ptačí či netopýří budku, krmítko pro ptáky. Pro firemní prezentaci je možné pořídit přáníčka nebo PF, popř. dárky z chráněných dílen, ústavů, zemí třetího světa, z uprchlických táborů; vzpomínka letí nejen obdarovaným, ale zároveň těm, kteří jsou na rukodělné tvorbě závislí, a to ne finančně, spíše tím, že mohou pro někoho tvořit. Veronica si tak nechává každoročně ušít bavlněné tašky v chráněné dílně - cena je podobná jako u bezejmenných tašek ze zahraničí, radost oné dílny je ale nesrovnatelná.

Certifikované šetrnější dárky

Nejen na Vánoce se můžeme obdarovávat dárky, které mají k životnímu prostředí šetrnější složku nebo sociální rozměr. Nakupujeme místní produkty či výrobky z blízka a z místních surovin, biopotraviny, výrobky se značkou ekologicky šetrný výrobek, výrobky ze dřeva, které nesou certifikát FSC pro šetrné lesnictví, oblečení z biobavlny, potraviny a rukodělné výrobky se značkou Fair Trade. Nákupem těchto výrobků propagujeme šetrnost a povzbuzujeme firmy, aby výrobky s deklarovanou šetrností produkovaly. Někdy pozor: je zbytečné kupovat argentinské biovíno, když můžeme koupit biovíno naše.

Rukodělné místní výrobky lze zakoupit na různých mikulášských a vánočních trzích, jen musíme odlišit trhy s tradičními výrobky od trhli s cetkami. Pro orientaci existují ochranné známky regionálních produktů - v Bílých Karpatech je to např. známka „Tradice Bílých Karpat“, podobné značení mají i na Šumavě, v Krkonoších, v Moravském krasu, v Beskydech, na Vysočině, v Orlických horách, v regionu Moravské Kravařsko či v okolí Jablunkova (více na www.domaci-vyrobky.cz).

Do této kategorie patři i nákup vánoční jedličky v květináči. Jejím nákupem nejen u šetříme jeden stromek před zničením, ale naopak po vánočním veselení počká stromek na své vysazení do lesa.

Ostatní

I mezi dárky, které nejsou ani místní, ani nijak certifikované, si lze vybrat. Je nutné přemýšlet, aby přírodě škodily co nejméně. Pro děti kupujeme dřevěné hračky vyrobené u nás, nikoliv plastové, a už vůbec ne ty, co jsou vyrobeny z PVC. Kosmetika nemusí být testována na zvířatech, a pokud je z biosurovin, tím lépe.

Krásné dárky najdeme i v antikvariátech, second handech a na burzách: jedněm už dosloužily, ale u nás najdou své místo. Vy sami můžete do burz, second handů, Charitě či útulkům pro zvířata věnovat nevhodné dárky a věci, které jste již chtěli vyhodit.

Možností je spousta, ale stejně platí, že dárkem s nejmenší ekologickou stopou je NIC.

Více na www.veronica.cz/vanoce

Petr Ledvina

csop veronica
facebook
Naším posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
ISSN 1213-0699 | ZO ČSOP Veronica | Panská 9, 602 00 Brno | mapa stránek časopisu