Čtení na tyto dny

Bivak podle Platóna

(Jaromíru Tomečkovi)

Sedím v jeskyni
u skromného ohníčku
a navzdory možné pokutě
sleduji odrazy
na vápencové kůži skály

Platónova jeskyně
v lůně Moravského krasu

Ale odrazy nejsou stínem skutečnosti

Povolání: Romantik
Již bez místa
neboť romantismus
jest důvodem
k odebrání svéprávnosti
Tudíž: Bez nároků na honorář a penzi

Sedím v jeskyni
Neskutečné odrazy
skutečně krásné chvilky

(Jaroslav Kvasnica) 

 

Doporučujeme ke čtení

Pouť na Svatou Horu I

Václav Štěpánek, č. 4/2023, s. 26-31, pro předplatitele

Jsou cesty kamenů, květů a v nich návrat (krátká potulka rodnou i domovskou Vysočinou)

Miloš Doležal, č. 4/2023, s. 18-21, pro předplatitele

Když horizontálu cesty protne vertikála, pak se cesta stává poutí

Josef Kroutvor, Pavel Klvač, č. 4/2023, s. 2-3, pro předplatitele

Ohlédnutí za půlstoletím Ramsarské úmluvy

Jan Plesník, č. 3/2023, s. 2-5, pro předplatitele

K hydromorfologickému působení bobra evropského

Tomáš Just, č. 3/2023, s. 29-33

Algolog v mokřadech

Olga Lepšová-Skácelová, č. 3/2023, s. 39-41, pro předplatitele

Hnízdění ve věnci

Dagmar Pecková, č. 3/2023, s. 46-47

Jak začít s chovem včel


Zdeněk Klíma, č. 2/2009, str. 11

Začít s chovem včel není zas tak složité, jak by se mohlo zdát. Je možné začít opravdu s minimem teoretických i praktických znalostí, dokonce budete potřebovat jen základní materiální vybavení. Hlavní investicí je úl (úlový systém), nejlépe nový, splňující požadavky včelstva, především co se týče variability prostoru a pro vás důležité jednoduchosti obsluhy a práce se včelstvem. Takové požadavky splňuje v podstatě jakýkoliv tzv. nástavkový systém úlu, nejlépe typu Langstroth nebo Optimal.

Nejlepší pro čerpání prvních zkušeností je kontaktovat včelaře v okolí a první sezonu od jara do podzimu se účastnit prací s jeho včelstvy. Jistě vám za případnou pomoc se včelařením poskytne tzv. oddělek (mladé včelstvo) do vašeho nového úlu. Nejlépe bude, když vám včelař včelstvo připraví i na zimování, tj. aby na konci léta mělo dostatek zásob a bylo případně ošetřeno proti varroóze.

Ještě koncem léta nebo až na jaře můžete své včelstvo přemístit od včelaře na místo, které jste si pro chov včel vybrali. Přečkání zimního období je plně na včelstvu a na vlastní praxi si musíte počkat do jara. S jarním obdobím začíná vaše první samostatné včelaření. Teplé jarní dny jsou příležitostí pro pozorování a učení se o životě včel. V průběhu prvního roku bude nejjednodušší kopírovat práci vašeho blízkého včelaře. Kromě dýmáku a ochranného oděvu zatím nepotřebujete vlastnit žádné další včelařské vybavení. Hned v prvním roce můžete ochutnat některé z darů, které včely člověku poskytují. Pár plástů s medem vás jistě nechá vytočit včelař na svém medometu.

Zpočátku se neubráníte nutkání prohlížet a pozorovat včelstvo a dění v úle častěji, než by bylo nutné. To je přirozený začátek snad každého včelaře a pro vás je vlastní pozorování života včel velmi důležité. Nemusíte se úzkostlivě bát, že by váš neodborný zásah včelstvu nějak ublížil. Zdravá včelstva se vyznačují velkou houževnatostí a snahou o přežití, a tak většinou přežijí i velmi neodborné zásahy. Zkušenosti získané vlastním chovem jsou nenahraditelné a jinak se získat ani nedají. Učení se přímo od včel je nad všechna moudra popsaná v literatuře.

Časem poznáte, že včelstva se mohou chovat jinak, než jste si přečetli nebo vám řekl váš včelař. Postupně začnete životním projevům včelstva více rozumět na základě svých zkušeností. Později si možná pořídíte včelstev více a začnete poznávat, že mezi nimi mohou být velké rozdíly a že každé se chová jako samostatný organismus podle svého genetického založení. Poznáte, že včely nikdy nedělají zbytečné věci, na rozdíl od nás lidí.

Pokud se budete chtít o životě včel dozvědět více, stanou se z vás odborníci na určité oblasti botaniky, entomologie nebo dokonce meteorologie. Včelaření je činnost, která vyžaduje jistou dávku citu a pokory k zákonům přírody. Pokud po čase zjistíte, že bez bzučících tvorečků si už svůj život neumíte představit, vítejte mezi nás, fascinované včelaře, pro které se chov včel stal životní filozofií.

csop veronica
facebook
Naším posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
ISSN 1213-0699 | ZO ČSOP Veronica | Panská 9, 602 00 Brno | mapa stránek časopisu