Vstup pro předplatitele: |
krajina strmí tichem snu
bílá a hnědá a zurčení
červenohnědé siluety nahých strážců zimy
jež neuhlídali
a ze studně studu krčí rameny
tak téměř bez pohybu hyne epocha
krom poškubaných cárů kdesi pod nebem
se tichem nese
už jen kovově černý rozsudek havrana
ukládající toliko
co sněhy odkryly ztrápeno
budiž do třikráte sedmi dnů
potaženo zelení
proti čemuž
není odvolání
(Miroslav Sedláček)
Protáhlé povodí řeky Mohelnice se nachází v centrální části Moravskoslezských Beskyd, která je vybudována flyšovými komplexy, má velmi pestrý reliéf. Nejvýše položeným bodem pohoří je Lysá hora s výškou 1 323 m n.m. Většina zdejších toků má svou pramennou oblast v nadmořské výšce 800-900 m. Dešťové srážky se řadí svými ročními úhrny mezi nejvyšší v České republice. V kombinaci s málo propustným podložím a vegetačním krytem způsobují vysoké povodňové odtoky. Malá retenční schopnost území vede k vysoké rozkolísanosti průtoků. Poměr minimálních průtoků k průměrným a k maximálním činí až 0,03 : 1 : 160, poměr minimálních a maximálních je tedy 1 : 5 333. Značný podélný sklon beskydských toků způsobuje, že povodňové průtoky mají velkou rychlost, a tím i obrovskou kinetickou energii, která se vybíjí podélnou i příčnou erozí a odnosem splavenin. V důsledku toho je přirozené říční koryto velmi široké a nestabilní.
Flyšové komplexy Moravskoslezských Beskyd se vyznačují orientovaným střídáním pruhů odolnějších pískovců a méně odolných sedimentů, zvláště břidlic. Nejodolnější vůči zvětrávání a odnosu jsou střední vrstvy godulské s pískovcovými 1-2 m mocnými lavicemi. Svrchní oddíl godulských vrstev je se středními vrstvami spojen pozvolným přechodem: typické pro svrchní vrstvy godulské je zmenšení mocnosti pískovců na lavice 5-15cm a zvětšení obsahu břidlic. Pramenná oblast Mohelnice spadá právě do území jejich výchozů.
Tok Mohelnice je částí říční sítě Lysohorské hornatiny. Pramení v oblasti hory Obidová v nadmořské výšce 718 m. Její délka je 12,9 km a ve výšce 409 m n.m. se vlévá na katastru obce Vyšní Lhoty zleva do řeky Morávka. Plocha povodí řeky Mohelnice činí 40,572 km2. Má charakter horské bystřiny, což se projevuje v nízké teplotě vody, a proto se v zimním období na řece často vytvářejí ledové jevy.
V podloží řeky Mohelnice převládají břidlice a pískovce godulského souvrství, které vytvářejí časté štěrkové lavice a náplavové kužely. Pramenná oblast řeky je charakterizována rašelinnými loukami (sihly). Horní tok se postupně rozšiřuje až do šířky jednoho metru, silně meandruje a jsou na něm četné přírodní splávky a na svazích údolí, kterým protéká, i kamenná moře. Střední tok Mohelnice je nejvýraznějším úsekem řeky - vyznačuje se rozmanitostí tvarů. Má přirozený charakter, je málo dotčen lidskými zásahy. Mění se charakter říčního dna i břehů. V maximální možné míře se zde můžeme setkat s vystupujícím skalním podložím dna i břehů. Na svém středním toku se řeka rozšiřuje, její průměrná šíře se pohybuje kolem osmi metrů. Dolní tok má nížinný charakter s širokou údolní nivou a nízkými břehy. Je ale hodně ovlivněn zásahy člověka. Nalézáme zde dvě základní skupiny tvarů. Převládají vysoké umělé stupně (většinou vyšší než 1 m) budované z kamene a betonu. Většina z nich je však porušena velkými povodněmi v roce 1997 a 2007. Na celém úseku dolního toku je jich 21. Pod porušenými stupni se nacházejí místy až 2,5 metru hluboké prohlubně způsobené povodněmi, zejména tou z roku 1997. V korytě řeky tak lze vidět i původní splávky a též narušení staré regulace břehů. Šířka řečiště zde dosahuje až 22 metrů. Na obou březích jsou tu postaveny četné chaty. V tomto úseku není řeka příliš vodnatá, málo vody je zde především o prázdninách a v září.
Ichtyocenóza řeky Mohelnice je tvořena čtyřmi druhy ryb: pstruhem potočním, pstruhem duhovým, lipanem podhorním, vrankou pruhoploutvou a ojediněle se vyskytujícím sivenem americkým. Řeka má po celém toku typické pstruhové společenstvo tvořené druhy, jako jsou pstruh potoční a vranka pruhoploutvá. Řeka není vhodná pro obsazování sivenem americkým, který má stejnou dobu tření jako pstruh potoční, a může tak dojít ke křížení a vzniku neplodné tzv. tygrovité ryby. Taktéž se domnívám, že do řeky Mohelnice by měli být vysazováni pstruzi duhoví uvážlivě, i když jsou prvotřídní sportovní rybou. Lipan podhorní se objevoval jen sporadicky na soutoku řek Mohelnice a Morávky. Řeka je obhospodařována Místní organizací Českého rybářského svazu Frýdek-Místek. Je vedena jako pstruhový revír (15 km, 6 ha).
Vodní toky jsou pro krajinu životodárné. Časem mění svou tvářnost, ale jejich význam přetrvává. Tak je tomu i u řeky Mohelnice a jejích přítoků. V minulosti byly pro svou čistotu zdrojem pitné vody zdejších obyvatel, též napajedly pro domácí zvířata i lesní zvěř, ale i stálou nabídkou pro milovníky rybolovu.
S přírodou a rybařením mě seznamovali můj dědeček a otec, oba rybáři, v době, kdy jsem byl ještě malý kluk. Jak ten čas letí - teď už i já leccos pamatuji a snažím se zasvěcovat do rybářských tajů mladší generace. Bydlím u řeky Mohelnice téměř padesát let. Seznamoval jsem se s jejím prostředím a životem ve vodě i na jejích březích. Během dlouhého období jsem měl možnost poznat ji v několika proměnách - v bouřlivých povodních, v letním skoro vyschlém korytě, či skrytou ledovým příkrovem nebo probouzející se na jaře. V každé své proměně je řeka krásná a mám ji rád.
Václav Průcha, Raškovice