Vstup pro předplatitele: |
Džbán luny na střepy
rozbil se o vrch gruně,
Měsíc jej neslepí,
pro lásku půlnoc stůně.
Pec slunce nad lesy
již vypaluje hlínu
na nový džbán a zavěsí
jej brzy nad krajinu
(Jindřich Zogata)
Ekologické centrum Meluzína - Regionální centrum Asociace Brontosaura pracuje na záchraně velkých ovocných stromů již od roku 1998. Během let jsme si zavedli pojem archivní odrůda. Je to praktický termín, který nemá oporu v pomologické literatuře, ale nám dobře slouží. Jedná se o odrůdu zařazenou v některé kategorii do dřívějších tržních sortimentů. Je to odrůda, která byla rozšířena ve více zemích, někdy i na více kontinentech. V současnosti již ale není běžně množena a zařazována do velkoprodukčních výsadeb. Riziko nevratné ztráty tohoto genofondu je relativně menší, ale během let postupně narůstá. Archivní odrůdy tvoří největší podíl současných ovocných vysokokmenů v České republice. Velká část archivních odrůd byla původně odrůdami krajovými. Díky svým vlastnostem se později rozšířily a staly se součástí tržních sortimentů (např. Solanka, Koporečka).
Jak již bylo uvedeno, archivní odrůdy potkáváme v krajině nejčastěji. Proto jsme zvolili název pro náš web: archivní odrůdy. Na odkazu http://www.archivni-odrudy.cz/ naleznete především různé metodiky a obecně platnější materiály ke stažení. Každý rok zde umísťujeme ke stažení kalendář s tematikou ovocných odrůd. Stránky nazvané Archivní odrůdy jsou také vstupní branou do internetové databáze pro výběr vhodných odrůd jabloní, hrušní, třešní a višní. Samotnou databázi naleznete na odkazu: http://www.plantsdata.com/ovoce.aspx.
Internetové vyhledávače pracují s textovými řetězci a přímé vyhledání databáze je pro ně neřešitelný úkol. Proto jsou tu stránky Archivní odrůdy, kde naleznete názvy všech odrůd zařazených do výběrové databáze.
V samotné databázi bylo k 31. 12. 2013 celkem 128 odrůd, z toho 66 jabloní, 38 hrušní, 18 třešní a 6 višní. Mezi nimi můžete vybírat dle názvu, kdy po jeho zvolení získáte pomologický popis odrůdy i s fotodokumentací. Dále je možný výběr dle vlastností plodů nebo celých stromů či dle podmínek stanoviště, které máme k dispozici.
Po každé volbě ve výběru se zobrazuje počet položek = odrůd, které odpovídají zadaným parametrům. Tak můžeme přidávat další a další výběrová kritéria, dokud se v červeném rámečku neobjeví věta: Zadaným parametrům odpovídá 0 položek. Výběr lze kdykoliv přerušit a podívat se na seznam odrůd, které vyhovují zadaným požadavkům. Zobrazí se nám textový popis a fotodokumentace. Naší snahou je mít u každé odrůdy fotografii plodů na tácu, na stromě a strom dané odrůdy. Fotodokumentace není zatím kompletní, protože zvláště fotografie typických a zachovalých stromů je někdy dosti obtížné získat.
Ve spodní části pomologického popisu naleznete kontakt na školkaře, kteří pravidelně nabízejí tuto odrůdu k odběru. I zde je to zatím skromný začátek, ale doufáme, že i to málo dobře poslouží školkařům i pěstitelům.
Závěrem bych chtěl všem popřát, aby jim stránky Archivní odrůdy i výběrová databáze přinášely užitečné informace. Budeme samozřejmě vděčni za komentáře k tomu, co je na nich dobré a co ne. Naše adresa je ec.meluzina(zavináč)volny.cz
Ing. Martin Lípa (1965), ekologické centrum Meluzína s působností v Ústeckém a Karlovarském kraji, které letos slaví 20 let trvání,
www.meluzina.info
patří v ČSOP k těm mladším. Navázal na činnost některých ZO ČSOP v Bílých Karpatech, které se jimi zabývají již od počátku 90. let. Staré ovocné stromy a s nimi i staré krajové odrůdy postupně mizí z krajiny. Přitom právě ony předčí ty nové řadou vlastností - odolnost proti chorobám, škůdcům, přizpůsobivost místnímu klimatu, půdním podmínkám, nebo různé možnosti využití sklizně. Program zahrnuje mapování, zanesení informací do centrální databáze, uchovávání genofondu v zakládaných genofondových sadech, údržbu významných sadů, stromořadí a jedinců a výsadby do volné krajiny. Důležitá je popularizace programu na veřejnosti.
Přihlašování projektů lze konzultovat s odborným garantem: Ing. Martin Lípa, ec.meluzina(zavináč)volny.cz, 777 086 620