Vstup pro předplatitele: |
Ptáci stoupali nad lesem
jak jiskry
Dvojhlasně
O dvou křídlech
Až zdálo se že nevzlétají
ale že země padá
Bylo ticho
jako v přesýpacích hodinách
anebo ve skále
ale tak ostré
jak večerní obloha
kdy padají hvězdy
a na studánkách řek
omdlévá voda
Na počest ptáků
spících řek a hlubokého lesa
zdvihá ticho
studánku
jako první pokus bohů o pohár
(Josef Hrubý)
Celkem 114 milionů korun a 71 podpořených projektů - to je v číslech shrnutá podpora, kterou Česká republika získala do tzv. blokového grantu z Programu švýcarsko-české spolupráce mezi lety 2010 a 2014 na ekologické a sociální projekty. Švýcarsko poskytlo České republice finanční podporu v celkové výši 110 milionů švýcarských franků s cílem podpořit snížení hospodářských a sociálních rozdílů v rámci rozšířené Evropské unie, a české neziskovky tak měly možnost od roku 2010 čerpat dotace na své projekty.
Švýcarské peníze pomohly některým neziskovkám zpět na nohy
Jak se peníze rozdělovaly a kterým organizacím pomohly? „Švýcarsko a Česká republika se dohodly na tom, aby pomoc směřovala do ekonomicky slabších regionů. Všechny čtyři výzvy v rámci blokového grantu tedy byly určeny pro neziskovky z Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje,“ říká František Brückner, vedoucí grantového týmu Nadace Partnerství, která byla administrátorem blokového grantu. V první řadě měly finance pomoci stabilizovat neziskovky v regionech. „Díky grantům mohly neziskové organizace stabilizovat svoji činnost a získaly podmínky pro realizaci svých projektů bez toho, aby musely v žádostech ohýbat činnost své organizace podle pravidel tehdejších dotačních programů,“ doplňuje ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata. Některé organizace se tak díky švýcarským financím opět mohly postavit na vlastní nohy.
„Důležité bylo, aby dotace pokryly potřeby, které neziskové organizace v té době měly. Tehdy se jich totiž velmi aktuálně dotýkala ekonomická krize, s jejímiž následky se neziskový sektor potýká doposud,“ říká zástupkyně švýcarské ambasády Vera Hoffmann s tím, že se švýcarská strana na přípravě grantového řízení sama aktivně spolupodílela. „I nadále chceme další vývoj podpořených projektů sledovat, abychom měli jistotu, že naše peníze pomohly na správném místě,“ dodává Vera Hoffmann.
Rys ostrovid i netopýři pod helvétským křížem
Samotný blokový grant byl zaměřen na podporu projektů ze dvou oblastí - poskytování sociálních služeb a problematiku životního prostředí. „Mezi ně se peníze rozdělily přibližně půl na půl. Za ty čtyři roky jsme tak podpořili 35 projektů z oblasti životního prostředí v celkové výši přibližně 58 000 000 korun. V oblasti sociálních služeb bylo o jeden podpořený projekt více,“ vysvětluje František Brückner.
Díky švýcarské pomoci tak například mohlo Hnutí Duha realizovat svůj mediálně známý projekt na ochranu velkých šelem. „To je jeden z příkladových projektů, který má pro naši společnost veliký význam. Neúnosné přemnožení spárkaté zvěře, zejména divokých prasat, která působí obrovské škody na lesích i na zemědělských kulturách, je už dlouho důkazem, že myslivci a celá společnost nemohou nahradit přírodní rovnováhu a funkci predátorů,“ říká Miroslav Kundrata a poukazuje na to, že díky švýcarské pomoci mohla Nadace Partnerství podpořit navrácení rysů do volné přírody a tím také pomoci vyrovnat přírodní rovnováhu.
„Grant Nadace Partnerství nám například umožnil rozvinout široké spektrum osvětově-vzdělávacích aktivit nebo pomoci chovatelům, kteří v Beskydech nebo v Jeseníkách přicházejí čas od času do konfliktu s vlky. Zkvalitnili jsme také náš terénní monitoring, díky kterému máme lepší představu o početnosti a skrytém životě vzácných vlků, rysů nebo medvědů. Tyto poznatky pomáhají také při ochraně důležitých migračních koridorů, které velké šelmy při svém pohybu českou krajinou využívají. V naší práci nám pomáhají také desítky dobrovolníků a je pozitivní, že se podařilo zapojit také některé myslivce a lesníky,“ popisuje hlavní aktivity koordinátor projektu Miroslav Kutal z Hnutí Duha.
Další kolo zahraniční pomoci
Kromě švýcarské podpory plynou do České republiky také prostředky z fondů Evropského hospodářského prostoru, konkrétně z Fondu pro NNO, který administruje Nadace rozvoje občanské společnosti s Nadací Partnerství. Během let 2013 až 2016 tak do České republiky připutuje na environmentální projekty dalších 41 milionů korun. „První výzvu už máme za sebou, rozdělili jsme v ní 28,5 milionu korun. Ta druhá je v plánu na podzim tohoto roku a všechny důležité informace lze najít na oficiálních stránkách Fondu pro nevládní neziskové organizace www.fondnno.cz,“ uzavírá ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.
Martin Gillár
Nadace Partnerství