Čtení na tyto dny

Na počest ptáků řek a lesa

Ptáci stoupali nad lesem
jak jiskry
Dvojhlasně
O dvou křídlech
Až zdálo se že nevzlétají
ale že země padá

Bylo ticho
jako v přesýpacích hodinách
anebo ve skále
ale tak ostré
jak večerní obloha
kdy padají hvězdy
a na studánkách řek
omdlévá voda

Na počest ptáků
spících řek a hlubokého lesa
zdvihá ticho
studánku
jako první pokus bohů o pohár

(Josef Hrubý) 

 

Doporučujeme ke čtení

Data v plánování péče o chráněná území

Jonáš Gaigr, Eva Knižátková, č. 3/2024, s. 5-7, pro předplatitele

Pohled za hranice – dva odlišné světy, Arménie a Finsko

Jindřich Chlapek, Jaakko J. Ilvonen, č. 3/2024, s. 17-20, pro předplatitele

Odkaz Josefa Vavrouška je dnes dvojnásobne aktuálny

Mikuláš Huba, č. 3/2024, s. 28-31

Ubývá u nás ptáků?

Alena Klvaňová, č. 2/2024, s. 2-6, pro předplatitele

Nová chráněná území v Brně

Vilém Jurek, č. 2/2024, s. 32-33, pro předplatitele

Přírodní řeky jako překvapení Polska

Roman Barták, č. 2/2024, s. 34-35

Návrat vlčího zpěvu Jaroslava Monte Kvasnici

Jiřina Lacinová, č. 2/2024, s. 44-45

O péči o společný domov


Jan Hollan, č. 4/2015, s. 55

Papež František: Laudato si’. Pochválen buď. Paulínky, Praha 2015

Encyklika Pochválen buď je adresována celému světu, nejen katolíkům. Je to kniha se záběrem nesmírně širokým a hlubokým, postihujícím zásadní aspekty globální změny. V závažnosti a naléhavosti svého sdělení může být v nejbližším desetiletí stěží překonána. Není to jen díky všeobecně uznávané morální autoritě a integritě, a ovšem i zkušenostem papeže Františka. Zásluhu na tom má i tým světových osobností vědy, etiky a teologie, které koncept tohoto díla pomáhaly připravovat.

Takřka kterýkoliv ze 246 očíslovaných odstavců lze samostatně ocitovat jako poučení hodné důkladného zamyšlení a následování. Hovoří jednoznačným jazykem, nejde o podobenství, která si mohou lidé vykládat různě, jak se jim to hodí. Řadu nedorozumění a mylných výkladů, jaké v židovsko-křesťanské (a možná i v islámské) tradici hrály neblahou roli, důrazně a opakovaně napravuje. Je tak i neocenitelným komentářem k naší evropské kultuře a úvodem k pochopení křesťanského myšlení.

O životním prostředí a humánním prostředí mluví společně, zdůrazňuje jejich propojenost. Sociální a environmentální problémy lze řešit jen současně. A to jak v měřítku místním, na něž má vliv každý, tak i v měřítku mezinárodním a globálním.

Opakovaně se vrací k tomu, jak dobro, které bylo představováno stabilním klimatem, je nyní ničeno a jak se zatím téměř nic nestalo pro jeho ochranu. Jak jsou klimatickou změnou postiženi chudí, z nichž mnohým nezbývá než opustit své domovy.

Těm, kterým na ochraně klimatu už dávno velmi záleží, poskytne encyklika mnohem širší pohled. A těm, kteří její potřebu dosud ignorovali, jistě otevře oči. Pokud si ji přečtou. A přečíst by si ji měl každý, a pak se k ní často, mnoho dalších let, vracet. Vždy v ní najde oporu v nejistotě, co je opravdu důležité.

Věřím, že encyklika je částečně srozumitelná už dospívajícím dětem v osmé třídě. A že zaujme, snad i uchvátí všechny učitele, studenty, zastupitele na všech úrovních, zaměstnance obecních úřadů i ministerstev, absolventy vysokých i středních škol, všechny generace. Že pomůže porozumění mezi kulturami a národy. Máme totiž před sebou velký úkol - opravdu uspět při péči o společný domov můžeme jen společně.

Jan Hollan

csop veronica
facebook
Naším posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
ISSN 1213-0699 | ZO ČSOP Veronica | Panská 9, 602 00 Brno | mapa stránek časopisu