Čtení na tyto dny

Česna

Včely snášejí vosk na pečeti
a pohankový med
na dvoje sliby pod přísahou
na ztuhlý úsměv kolem úst

V té dvojí lásce zapřisáhlé
nebeskou modří drnčí na zápěstí sklo

Matku včelstev vynášejí z úlu
česnem - puklinou v pečeti

(Jindřich Zogata
Dým ohnic, 1991) 

 

Doporučujeme ke čtení

Ubývá u nás ptáků?

Alena Klvaňová, č. 2/2024, s. 2-6, pro předplatitele

Nová chráněná území v Brně

Vilém Jurek, č. 2/2024, s. 32-33, pro předplatitele

Přírodní řeky jako překvapení Polska

Roman Barták, č. 2/2024, s. 34-35

Návrat vlčího zpěvu Jaroslava Monte Kvasnici

Jiřina Lacinová, č. 2/2024, s. 44-45

Pouť na Svatou Horu II. Pěší putování

Václav Štěpánek, č. 1/2024, s. 2-6, pro předplatitele

Putování za vyplaveným dřevem

Petr Čermák, č. 1/2024, s. 20-22, pro předplatitele

Beskydy Rudolfa Jandy. Věnováno 50. výročí vzniku CHKO Beskydy

Václav Štěpánek, č. 1/2024, , pro předplatitele

Pouť na Svatou Horu I

Václav Štěpánek, č. 4/2023, s. 26-31, pro předplatitele

A co suchá nádrž?


Michal Krejčí, č. 4/2008, s. 3

Návrh strukturálního řešení protierozních a protipovodňových opatření v povodí horní Opavy. Souhrnná zpráva, Ekotoxa s.r.o., září 2007:

„Studie prokázala, že navržená opatření jsou z hlediska regionálních povodní nedostačující. Protierozní opatření v krajině i rozmístění suchých nádrží je situováno převážně do mezipovodí Opavy mezi Krnovem a Opavou. I když individuální účinky jednotlivých opatření se na přítocích do Opavy v této oblasti projevují poměrně výrazně, dochází na nich ke snížení kulminačních odtoků, dochází však jejich vlivem k časovému zpoždění odtoků až do doby kulminace povodní v Opavě, kdy dochází k nežádoucímu skládání průtoků. Uvedené skutečnosti působí na první pohled dosti nepříznivě. Jako řešení se však přímo nabízí výstavba alespoň malé nádrže v profilu Nové Heřminovy, která se nedotkne zájmů obce Nové Heřminovy.“

Menší zlo - suchá nádrž

Z pohledu eliminace negativních vlivů MNNH na přírodu, tedy především na říční ekosystém, se jako mnohem výhodnější jeví vybudování suché ochranné nádrže, jež by za normálních okolností vodu vůbec nezadržovala (tato přehrada by zachycovala pouze velké povodně). Suchá nádrž by znamenala menší negativní zásah do přirozeného splaveninového režimu, technicky snadněji by šla zabezpečit migrace ryb a zachování říčního kontinua. Nedocházelo by k teplotnímu ovlivnění vody a jejímu nárazovému vypouštění při provozu vodní elektrárny. Zůstaly by také zachovány niva v prostoru nádrže a navazující svahy, jež mohou být různou formou obhospodařovány (louky, pastviny, měkký a tvrdý luh). Ani suché nádrže nejsou z hlediska ochrany řek dobrým řešením, jde však bezesporu o menší zlo, než jaké představuje výstavba tzv. víceúčelové přehrady.

Nezanedbatelným argumentem pro přijetí varianty suché nádrže je také zvýšení retenčního objemu o 3 mil. m3 vody oproti přehradě se zásobní hladinou. Proto variantu suché nádrže, která má při obdobných parametrech hráze srovnatelnou nebo lepší transformaci povodní, připouští i sama studie Pöyry. Z hlediska finanční náročnosti stavby a vyvolaných investic lze pak hodně ušetřit na výstavbě přeložky silnice I/45.

csop veronica
facebook
Naším posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
ISSN 1213-0699 | ZO ČSOP Veronica | Panská 9, 602 00 Brno | mapa stránek časopisu