Čtení na tyto dny

Nov

Džbán luny na střepy
rozbil se o vrch gruně,
Měsíc jej neslepí,
pro lásku půlnoc stůně.

Pec slunce nad lesy
již vypaluje hlínu
na nový džbán a zavěsí
jej brzy nad krajinu

(Jindřich Zogata)

 

Doporučujeme ke čtení

Data v plánování péče o chráněná území

Jonáš Gaigr, Eva Knižátková, č. 3/2024, s. 5-7, pro předplatitele

Pohled za hranice – dva odlišné světy, Arménie a Finsko

Jindřich Chlapek, Jaakko J. Ilvonen, č. 3/2024, s. 17-20, pro předplatitele

Odkaz Josefa Vavrouška je dnes dvojnásobne aktuálny

Mikuláš Huba, č. 3/2024, s. 28-31

Ubývá u nás ptáků?

Alena Klvaňová, č. 2/2024, s. 2-6, pro předplatitele

Nová chráněná území v Brně

Vilém Jurek, č. 2/2024, s. 32-33, pro předplatitele

Přírodní řeky jako překvapení Polska

Roman Barták, č. 2/2024, s. 34-35

Návrat vlčího zpěvu Jaroslava Monte Kvasnici

Jiřina Lacinová, č. 2/2024, s. 44-45

Podyjí – fakta o NP


Karel Hudec, č. 1/2012, str. 31

Kos, J., Lazárek, P. (eds.): Národní park Podyjí. Základní fakta o nejmenším národním parku České republiky. Správa NP Podyjí, Znojmo 2011, 72 s.

Podtitul zcela vystihuje obsah této nevelké brožury. Pouhých 72 stran nevelkého formátu A5 bylo vydáno k oslavě 20 let národního parku. Na přípravě se podílelo 11 autorů a nezapomnělo se na nic. Dvě kapitoly zahrnují neživou přírodu, hlavně vodstvo. V části o živé přírodě nechybí zvláštní pojednání o loukách, vřesovištích a lesích. Ochraně přírody je věnován text o maloplošných chráněných územích. Polovina brožury je věnována člověku a jeho činnosti v území od historického osídlení Podyjí přes prvky kulturní krajiny (sady, terasy, vinice) po současný stav obcí, města Znojma, hradů a zámků, drobných sakrálních památek i technických pamětihodností. Publikaci uzavírají informace o rakouské části národního parku a možnostech obnovy krajiny.

Brožura je určena široké veřejnosti. Je to patrné nejen z obsahu, ale i vynikající grafické úpravy a bohatého fotografického doprovodu s pohledy na krajinné celky i detailními snímky pečlivě vybraných objektů. Vzhledem k širokému záběru je brožura vhodná nejen pro občasné návštěvníky, jak to u podobných propagačních materiálů bývá, ale i pro lidi žijící v dané oblasti. Turistice je přitom věnována rovněž celá kapitola a zadní strana obálky ve formě skládačky názorně zobrazuje turistické trasy pro pěší a cyklisty. Prostě pěkná a užitečná brožura a nevím, zda podobnou má nějaké jiné velkoplošné chráněné území. Ale asi by mělo mít.

Jediná výhrada, stále se u podobných brožur opakující, se týká chybějící informace, kde se dá brožura koupit (což by se mělo, ale ani doporučená cena není uvedena) nebo získat. Snad na Správě NP? Nebo v informačních střediscích?

Karel Hudec

csop veronica
facebook
Naším posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
ISSN 1213-0699 | ZO ČSOP Veronica | Panská 9, 602 00 Brno | mapa stránek časopisu