Vstup pro předplatitele: |
Džbán luny na střepy
rozbil se o vrch gruně,
Měsíc jej neslepí,
pro lásku půlnoc stůně.
Pec slunce nad lesy
již vypaluje hlínu
na nový džbán a zavěsí
jej brzy nad krajinu
(Jindřich Zogata)
Mrkáček Z.: Duše Českého ráje. Unipress, Turnov 2006. 128 s., 82 fotografií. 300 Kč
Skořepa H.: Československo - má láska. Přírodní skvosty České a Slovenské republiky. Albert, Boskovice 2008. 248 s., 24 s. barevných obrazových příloh. 250 Kč
Mohlo by se zdát podivné spojovat recenze na dvě knihy obsahem, formátem i úpravou tak rozdílné. Přes tyto rozdílnosti však mají obě práce společný základ: jsou vlastně vyznáním hlubokého vztahu až lásky ke krajině. Ať již ke krajině širší a až nostalgicky československé, nebo zúžené na rodný kraj a jeho genia loci.
Oba autoři jsou vzděláním přírodovědci - Zdeněk Mrkáček především zoolog, Hynek Skořepa především botanik. Oba nyní pracují na správách chráněných krajinných oblastí a jsou zkušení publicisté: Zdeněk Mrkáček napsal mj. knihy Příroda Českého ráje a Ptáci Českého ráje, Hynek Skořepa Přírodní skvosty Prostějovska a Lesy Drahanské vrchoviny.
Publikace Z. Mrkáčka Duše Českého ráje má velký formát a její těžiště leží především v autorových fotografiích. Český ráj představuje nejen turisticky pohlednicový, ale krásný i v drobnostech, byť někdy jen sezonně efemérních, a proto běžnému návštěvníkovi neznámých nebo i nepřístupných. Kratší úvodní texty dokládají kultivaci autorova přírodovědeckého pohledu výrazně kulturními zájmy, ať již historickými či současnými. Zajímavostí je kompletní překlad textů do ruštiny, angličtiny a němčiny; bohužel překlad popisků k jednotlivým fotografiím zůstal opomenut.
Naproti tomu kniha H. Skořepy Československo - má láska zahrnuje jen několik málo autorových fotografií. Středem záměru jsou texty o jednotlivých částech České a Slovenské republiky, jak je autor navštívil a poznával. Při pohledu na seznam jednotlivých území nelze přehlédnout, že autor zřejmě nenachází vztah k nížinám - jeho zájmem jsou výhradně hory, nanejníž vrchoviny a Třeboňská pánev. Důkladná obeznámenost s navštíveným územím je ovšem z textu dobře patrná - propojeny jsou vždy přírodní a historické zajímavosti. Kniha je tak nejen pro přírodovědce, ale pro každého zvídavého člověka velmi dobře informovaným pozváním k návštěvě daných území.
Karel Hudec