Vstup pro předplatitele: |
Kam poděla se černá hejna
Kam Kam
Kde jste vrány
Na moje okna bílí ptáci posedali
Krajková pírka svět mi zakryla
A vám zatím někde pod lesem
Mráz pálí černá křídla svobodná
(Jan Tluka)
Před časem se ve sdělovacích prostředcích objevily zprávy typu: „Mobily pečou včelám mozky.“ I když titulek byl poplatný bulvárnímu stylu některých našich periodik, téma se hodně diskutuje i mezi včelařskými odborníky. V Česku vyhnali tuto problematiku do extrému sami novináři chybným překladem spojení mobile beekeeping, které ovšem nemá nic společného s mobilními telefony. Článek se týkal stresujícího vlivu mobilního chovu včel (kočování) v USA, kde se včelstva přepravují i tisíce kilometrů daleko.
I přes tuto mediální bublinu se ale vědci na celém světě o problém zajímají. Výkon telekomunikačních vysílačů za několik posledních let mnohonásobně vzrostl spolu s hodnotami tzv. elektrosmogu. Vědeckými experimenty se prozatím podařilo prokázat pouze tepelné účinky tohoto záření. Je však otázkou, jaké další následky pro živočišné i rostlinné buňky záření má.
Co se týče včel, zatím nebyl seriozně potvrzen negativní vliv na zdravotní stav včelstev. Problém je, že v reálných podmínkách nelze zajistit experiment s pokusnými a kontrolními včelstvy. Pro kontrolu by bylo nutno vysílače vypnout, což by nejspíš žádný z našich operátorů dobrovolně neudělal.
Nemusíme se však zaměřovat pouze na včely, mnohem blíže k samotným zdrojům záření máme my lidé, především pokud bydlíme v domech s telekomunikačním zařízením na střeše. Sami tvoříme velmi početnou pokusnou skupinu a čas ukáže, jaké zdravotní následky záření má. Osobně si však dnes již nedovedu představit situaci, že by se prokazatelné informace o škodlivosti elektrosmogu dostaly na veřejnost. I kdyby k tomu došlo, jsem přesvědčen, že většina z nás by se svého telekomunikačního pohodlí nechtěla vzdát. Kolem nás se vyskytuje plno vlivů s nepochybně škodlivými účinky, které se lehce staly součástí našeho života a kterých se budeme pouze těžko zbavovat.
Zdeněk Klíma