Čtení na tyto dny

Nov

Džbán luny na střepy
rozbil se o vrch gruně,
Měsíc jej neslepí,
pro lásku půlnoc stůně.

Pec slunce nad lesy
již vypaluje hlínu
na nový džbán a zavěsí
jej brzy nad krajinu

(Jindřich Zogata)

 

Doporučujeme ke čtení

Data v plánování péče o chráněná území

Jonáš Gaigr, Eva Knižátková, č. 3/2024, s. 5-7, pro předplatitele

Pohled za hranice – dva odlišné světy, Arménie a Finsko

Jindřich Chlapek, Jaakko J. Ilvonen, č. 3/2024, s. 17-20, pro předplatitele

Odkaz Josefa Vavrouška je dnes dvojnásobne aktuálny

Mikuláš Huba, č. 3/2024, s. 28-31

Ubývá u nás ptáků?

Alena Klvaňová, č. 2/2024, s. 2-6, pro předplatitele

Nová chráněná území v Brně

Vilém Jurek, č. 2/2024, s. 32-33, pro předplatitele

Přírodní řeky jako překvapení Polska

Roman Barták, č. 2/2024, s. 34-35

Návrat vlčího zpěvu Jaroslava Monte Kvasnici

Jiřina Lacinová, č. 2/2024, s. 44-45

Dvě stovky stavebních uzávěr


Pavla Hobstová, č. 4/2007, s. 5

Vodohospodáři vymezili asi dvě stovky lokalit pro případnou stavbu nových vodních nádrží. Chtějí se tak připravit na problémy, které s sebou přinese globální oteplení. Vytvoření nových vodních zdrojů má kompenzovat očekávané zhoršení vodního režimu na říčních tocích v příštích desetiletích.

Seznam hájených lokalit pro stavbu přehrad odmítá část vědecké obce. V loňském roce byl publikován otevřený dopis Ministerstvu zemědělství, Ministerstvu životního prostředí a dalším zainteresovaným institucím. Inicioval jej Dr. David Pithart a podepsalo jej na 30 vědeckých pracovníků. Upozornili v něm na některá úskalí Plánu hlavních povodí v ČR. V dubnu letošního roku proběhl v Českých Budějovicích seminář, který svolala Česká limnologická společnost (ČLS) a tematicky jej zaměřila na důsledky globálních změn na toky a nádrže.

Účastníci semináře probírali, jaké dopady budou mít globální změny klimatu na krajinu, její ekologickou stabilitu, vodní režim, ale také na způsob života lidí. Všichni byli zajedno v tom, že ve vodních ekosystémech ke změnám dojde. Že se například prohloubí extrémní projevy počasí: sucha a povodně. Pokud těmto změnám společnost nebude předcházet, bude se muset již jen bránit.

Došlo k rozsáhlé diskusi. Názory byly vyhraněné před seminářem, diskuse naopak přispěla k pochopení rozdílných stanovisek mezi zastánci stavby přehrad a propagátorů „jiných opatření v povodích“. Ředitel Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR - doc. RNDr. Josef Matěna ocenil přínos debaty. „Zjistili jsme, že jsme schopni mezi sebou diskutovat navzdory rozdílnosti názorů na věc. Je to velmi příjemné zjištění,“ zhodnotil hydrobiolog.

Většina členů ČLS preferuje spíše „jiná“ opatření na tocích, změny režimu využívání vody, hospodaření v povodích a podobně. To vše je hlavní zásadou Rámcové směrnice EC o vodách.

csop veronica
facebook
Naším posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
ISSN 1213-0699 | ZO ČSOP Veronica | Panská 9, 602 00 Brno | mapa stránek časopisu