Čtení na tyto dny

Na počest ptáků řek a lesa

Ptáci stoupali nad lesem
jak jiskry
Dvojhlasně
O dvou křídlech
Až zdálo se že nevzlétají
ale že země padá

Bylo ticho
jako v přesýpacích hodinách
anebo ve skále
ale tak ostré
jak večerní obloha
kdy padají hvězdy
a na studánkách řek
omdlévá voda

Na počest ptáků
spících řek a hlubokého lesa
zdvihá ticho
studánku
jako první pokus bohů o pohár

(Josef Hrubý) 

 

Doporučujeme ke čtení

Data v plánování péče o chráněná území

Jonáš Gaigr, Eva Knižátková, č. 3/2024, s. 5-7, pro předplatitele

Pohled za hranice – dva odlišné světy, Arménie a Finsko

Jindřich Chlapek, Jaakko J. Ilvonen, č. 3/2024, s. 17-20, pro předplatitele

Odkaz Josefa Vavrouška je dnes dvojnásobne aktuálny

Mikuláš Huba, č. 3/2024, s. 28-31

Ubývá u nás ptáků?

Alena Klvaňová, č. 2/2024, s. 2-6, pro předplatitele

Nová chráněná území v Brně

Vilém Jurek, č. 2/2024, s. 32-33, pro předplatitele

Přírodní řeky jako překvapení Polska

Roman Barták, č. 2/2024, s. 34-35

Návrat vlčího zpěvu Jaroslava Monte Kvasnici

Jiřina Lacinová, č. 2/2024, s. 44-45

Rostliny a živočichové Bílých Karpat


Karel Hudec, č. 6/2007, s. 31

Jongepier J.W., Jongepierová I.: Komentovaný seznam cévnatých rostlin Bílých Karpat. 108 s.
Jongepier J.W., Pechanec V.: Atlas rozšíření cévnatých rostlin CHKO Bílé Karpaty. 208 s.
Horal D., Jagoš B., Resl K., Uřičář J., Jongepier J.W., Pechanec V.: Atlas rozšíření vybraných druhů živočichů CHKO Bílé Karpaty. 88 s.
Všechny tři publikace vydala ZO ČSOP Bílé Karpaty ve Veselí nad Moravou za finanční podpory MŽP ČR 2006. Náklad každé publikace 500 kusů. Publikace je možné získat v ZO ČSOP Bílé Karpaty ve Veselí nad Moravou.

Publikace jsou výsledkem projektu Analýza biodiverzity v CHKO Bílé Karpaty jako podklad pro stanovení nové zonace a vhodného managementu cenných území, který v letech 2003-6 provedla ZO ČSOP Bílé Karpaty ve Veselí nad Moravou. Zhodnocení ani v jedné skupině se však neomezuje na tyto tři roky, zahrnuje i historické údaje včetně excerpce sbírek.

Proto zachycení změn ve výskytu a rozšíření zpracovávaných druhů je mnohem dlouhodobější. Všechny tři publikace mají stejnou a příjemnou grafickou úpravu, i když jsou obsahem zřejmě určeny především odborné veřejnosti. Obrazový doprovod je tvořen převážně druhovými mapami, k tomu jsou připojeny i některé další podrobnější či méně podrobné mapy: poloha CHKO Bílé Karpaty ve střední Evropě, mapa CHKO s mapovacími kvadráty, mapa fytochorionů, krajinný pokryv, topografie, nadmořská výška, klimatické oblasti.

Nejkompletněji zpracovanou skupinou jsou cévnaté rostliny s poznatky rozdělenými do dvou svazků. První svazek obsahuje seznam všech dosud zjištěných forem se stručnými poznámkami k jednotlivým druhům, druhou částí je vlastní atlas. Podkladem zhodnocení bylo 471 500 floristických údajů o 1 442 druzích (podle map, v seznamu je číslovaných 1 434) a kromě výsledků zpracovaná bibliografie území.

Třetí publikace - Atlas vybraných skupin živočichů - zahrnuje poznatky o rozšíření tří skupin - motýlů, střevlíků a ptáků. Důvodem pro výběr je zřejmě to, že tyto skupiny jsou odedávna atraktivní jak pro amatérské sběratele nebo pozorovatele, tak pro vědecký výzkum. Ale i v těchto třech skupinách je proveden užší výběr druhů na takové, jejichž rozšíření na území CHKO není celoplošné nebo které jsou významné z hlediska druhové ochrany: 132 druhů motýlů, 78 druhů střevlíkovitých brouků a 20 druhů ptáků. Při podrobnějším souhrnném studiu map je nutné mít na paměti poněkud nestejné mapové vyjádření v jednotlivých skupinách včetně různě dlouhých časových úseků. Textové zpracování je nejpodrobnější u ptáků (s kompletní bibliografií a podrobnými texty k jednotlivým druhům), texty bezobratlých jsou zaměřeny na souhrnné úvodní údaje a mapy rozšíření druhů, texty v seznamu cévnatých rostlin stojí tak uprostřed.

Celkově poskytují všechny publikace velmi seriózní obraz stavu poznatků o zpracovaných skupinách, resp. druzích, vyskytujících se začátkem tisíciletí na území CHKO. Zda se však těšit na možnost srovnání po delším časovém úseku, není jisté - i když se do území šíří nové druhy, přece jen značný počet druhů dříve známých nebyl nově potvrzen a populace dalších jsou ohrožené. To se však netýká jen Bílých Karpat.

Karel Hudec

csop veronica
facebook
Naším posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
ISSN 1213-0699 | ZO ČSOP Veronica | Panská 9, 602 00 Brno | mapa stránek časopisu