Vstup pro předplatitele: |
krajina strmí tichem snu
bílá a hnědá a zurčení
červenohnědé siluety nahých strážců zimy
jež neuhlídali
a ze studně studu krčí rameny
tak téměř bez pohybu hyne epocha
krom poškubaných cárů kdesi pod nebem
se tichem nese
už jen kovově černý rozsudek havrana
ukládající toliko
co sněhy odkryly ztrápeno
budiž do třikráte sedmi dnů
potaženo zelení
proti čemuž
není odvolání
(Miroslav Sedláček)
Početní stavy většiny divoce žijících kopytníků jsou na našem území (ovšem nejen u nás) vysoké. Mezi lidmi putují historky o tom, jak v Berlíně po parcích přebíhají skupinky černé zvěře (v myslivecké mluvě se tak nazývá prase divoké), jak občas nějaký kus vrazí bezostyšně do potravinářského obchodu, na internetu jsou k vidění mnohočetné řady tohoto druhu křižující v lesním úseku silnici (prý se tak stalo poblíž Břeclavi). Množství lovné zvěře je zde doloženo ve více příspěvcích, včetně grafů a map. Na druhé straně se skupina nadšenců snaží na sofistikovaném základě využít pestré prostředí bývalých vojenských újezdů k tomu, aby oborovým či polovolným chovem navrátili do našich zemí po stoletích zubra a dokonce také podobu dávno vyhynulého pratura či dokonce i divokého koně.
Vedle toho ovšem mají čtenáři našeho časopisu z čísla 3/2016 zasvěcené informace o obrovském a neodkladném úkolu, jaký se snaží naši lesníci plnit již po několik desítek let, totiž přeměnit labilní a rozsáhlé smrkové monokultury na porosty smíšené, s postupně stoupajícím podílem listnatých dřevin.
Obsahy obou úvodních odstavců spolu pramálo souznějí. Populace domácích sudokopytníků, „obohacené“ v minulých dvou stoletích o druhy introdukované, působí v lesích nemalé škody, především na výsadbách listnáčů. Mimo les, tedy v zemědělské krajině, obrovské lány několika málo plodin, na čele s řepkou olejkou, činí tuto část naší krajiny, ve vztahu ke zvěři, opět předmětem problémů. Zvěř působí škody, protože má zúženou nabídku potravních zdrojů, nedostatek přírodní bylinné zeleně a okusových dřevin, pramálo dostupných zdrojů vody a přechodů přes stále hustší a více frekventované komunikace.
O tom všem se snažili autoři následujících článků přinést několik informací z vlastních poznatků, tedy většinou na základě výsledků víceletého vědeckého bádání. Ty jsou doplněny několika citověji zabarvenými osobními vzpomínkami na srnce, jeleny, muflony, losy a další druhy, ke kterým si za léta výzkumu vytvořili osobní vztah. Vztah člověka k našim jelenům a srnkám nacházel již odedávna svůj výraz i ve slovesném a zvláště ve výtvarném umění. I o tom najde čtenář poučenou a zajímavou stať.
Jan Zejda