Čtení na tyto dny

Nov

Džbán luny na střepy
rozbil se o vrch gruně,
Měsíc jej neslepí,
pro lásku půlnoc stůně.

Pec slunce nad lesy
již vypaluje hlínu
na nový džbán a zavěsí
jej brzy nad krajinu

(Jindřich Zogata)

 

Doporučujeme ke čtení

Data v plánování péče o chráněná území

Jonáš Gaigr, Eva Knižátková, č. 3/2024, s. 5-7, pro předplatitele

Pohled za hranice – dva odlišné světy, Arménie a Finsko

Jindřich Chlapek, Jaakko J. Ilvonen, č. 3/2024, s. 17-20, pro předplatitele

Odkaz Josefa Vavrouška je dnes dvojnásobne aktuálny

Mikuláš Huba, č. 3/2024, s. 28-31

Ubývá u nás ptáků?

Alena Klvaňová, č. 2/2024, s. 2-6, pro předplatitele

Nová chráněná území v Brně

Vilém Jurek, č. 2/2024, s. 32-33, pro předplatitele

Přírodní řeky jako překvapení Polska

Roman Barták, č. 2/2024, s. 34-35

Návrat vlčího zpěvu Jaroslava Monte Kvasnici

Jiřina Lacinová, č. 2/2024, s. 44-45

Po stopách největšího jelena


Miloslav Homolka, č. 1/2017, s. 15

Los evropský je impozantní zvíře, pro svoji velikost i tvary je v naší přírodě exotickým zjevem. Většinu informací o losovi na internetu tvoří přepisovaná literární data, která jsou značně šablonovitá a neosobní. Pokud se člověk chce dozvědět o nějakém zvířeti něco víc, musí se za ním vypravit do jeho prostředí a chovat se tak trochu jako to zvíře. Díky této strategii se mi při výzkumu potravního chování losa v oblasti Lipna podařilo získat určitou představu o jeho přirozeném chování. Nejvíce mě přitom zaujalo, jak „promyšleně“ pečuje o svoji bezpečnost. K tomu uvedu následující pozorování.

Mladá losice (pohlaví i věk se dá u losa odhadnout podle trusu) v poklidu vstoupila do malého potoka, ale na druhém břehu její stopy již nepokračovaly. Sledoval jsem potok několik set metrů po proudu k mostku, kde by los měl z koryta vylézt, ale stopy tam nebyly. Zvíře nevystoupilo na břeh ani nikde ve směru proti proudu, kde byl tok přehrazen hustým keřem. Do potoka v jednom místě ústila úzká meliorační stružka, ale ta mě původně nijak nezaujala, protože nezamrzlá hladina tu byla nesouvislá a tak úzká, že by mě nenapadlo, že tudy projde los. Prošel. Po 50 metrech stružku opustil a pokračoval dál přibližně v původním směru pohybu. Podobné chování jsem v zimě zaznamenal ještě u samice s mládětem, která urazila potokem více než 200 metrů a také u trojice zvířat, která prošla potokem v naprostém utajení 2,5 km. V obou případech se zvířata před vstupem do potoka pohybovala rychlým klusem. Podobně se los zřejmě chová i v létě. Bahnité stružky k přerušení stopy využila losice s mládětem. Zvířata přitom odbočila ze směru chůze, aby po padesáti metrech zase pokračovala v původním směru. O jejich pohybu svědčily jen zablácené listy mokřadní vegetace.

Popsané chování je pudová antipredační adaptace, kdy se zvíře snaží ztížit šelmám svoje pronásledování i v krajině, kde žádné šelmy nejsou. Co je mu ale platné jakkoli dokonalé ochranné chování v civilizované krajině. Los, podobně jako velké šelmy, je v kulturní krajině nejvíce ohrožený její postupnou „civilizací“ a trvalou snahou o další rozvoj rekreačního využívání dosud málo dotčených koutů přírody. Jednou z příčin konce losa na Lipně může být uvažovaná obnova některých vesnic zrušených v pohraničním pásmu v 50. letech minulého století a zintenzivnění zemědělské činnosti, při které dojde ke zkulturnění podmáčených luk zarostlých jívou. Nebo plánovaný „rozvoj“ celé oblasti Lipna v zájmu prosperity regionu a uspokojení stále sílící poptávky po zpřístupnění dalších míst pro masovou rekreaci nebo…

Miloslav Homolka

csop veronica
facebook
Naším posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
ISSN 1213-0699 | ZO ČSOP Veronica | Panská 9, 602 00 Brno | mapa stránek časopisu