Vstup pro předplatitele: |
Džbán luny na střepy
rozbil se o vrch gruně,
Měsíc jej neslepí,
pro lásku půlnoc stůně.
Pec slunce nad lesy
již vypaluje hlínu
na nový džbán a zavěsí
jej brzy nad krajinu
(Jindřich Zogata)
Ve středu 19. dubna uspořádala Asociace krajů České republiky ve spolupráci s Nadací Partnerství seminář věnovaný problematice převodu zbytného drážního majetku na města a obce a jeho pozdějšího využití. Přítomni byli zástupci krajů a obcí, ministerstva dopravy, generální ředitel Správy železniční dopravní cesty a náměstek generálního ředitele Českých drah.
"Seminář objasnil skutečnost, že stávající právní úprava neumožňuje bezúplatný převod drážního majetku na kraje, města a obce," shrnul jednání Luboš Kala z Nadace Partnerství. "Jedinečné liniové stavby opuštěných železnic lze přitom využít pro budování turisticky atraktivních cyklostezek, tzv. zelených stezek greenways, které slouží i pěším a in-line bruslařům a jsou v důsledku nízkého převýšení vhodné pro každodenní dopravu do školy či zaměstnání," nastínil možné využití Kala.
Stezky greenways se na opuštěných železnicích budují jak v USA, tak v mnoha zemích západní Evropy, přičemž v řadě případů se na jejich zřizování přímo podílejí i státní orgány. Několik příkladů lze najít i v České republice, například v Chebu, Kamenickém Šenově, Heřmanicích u Frýdlantu nebo Zábřehu. V Heřmanicích by měla navíc cyklostezku doprovodit i muzejní železnice.
Seminář ukázal, že problematika převodu zbytného drážního majetku je velmi obsáhlá a vyžaduje komplexní systémové řešení, které vymezí vlastnictví majetku jednotlivými drážními organizacemi a zmírní cenové i administrativní požadavky na města a obce. "Takové řešení je možné realizovat pouze legislativní cestou prostřednictvím zapojení nejvyšších politických reprezentantů. Bude proto zajímavé sledovat vývoj po letošních parlamentních volbách," poznamenal Kala.
red.