Vstup pro předplatitele: |
Džbán luny na střepy
rozbil se o vrch gruně,
Měsíc jej neslepí,
pro lásku půlnoc stůně.
Pec slunce nad lesy
již vypaluje hlínu
na nový džbán a zavěsí
jej brzy nad krajinu
(Jindřich Zogata)
Ochrana přírody byla u nás dlouho vedena v duchu konzervačním i konzervativním. Projevovala se nejčastěji péčí o jednotlivé objekty (rostliny, živočichy, geologické výtvory), a to bez ohledu na jejich vzájemné vztahy a vazby na prostředí, v němž žijí. Za poslední dvě desetiletí však ochrana přírody prošla mnoha názorovými i praktickými změnami.
Nově zaváděné a zdánlivě neobvyklé zásahy jsou dnes předmětem vědeckých studií. Na základě jejich výsledků i dlouhodobých terénních zkušeností se už ochranářská praxe naštěstí mění. Vzhledem k objemu nových poznatků a potřeby specializovaných zásahů nejsou však nově získané znalosti šířeny a zaváděny dostatečně rychle a kýžených změn se proto už nejohroženější druhy či přírodní stanoviště nemusejí dožít. Jako hlavního viníka vnímáme nedostatek osvěty, která by měla vycházet z odborných podkladů, ale zároveň by měla být srozumitelná a přínosná pro amatérské zájemce i profesionální pracovníky v ochraně přírody. Rádi bychom se to pokusili alespoň částečně změnit níže uvedeným apelem!
Jako důležitý krok se jeví razantní omezení příliš konzervativních (přežitých) a homogenizujících (stejnorodých) způsobů péče.
V podstatě jakékoliv zásahy, které trvale mění strukturu zachovalého přírodního prostředí (ekosystému), často se opakují nebo jsou celoplošné, mají pro široké druhové spektrum likvidační charakter. Zůstane pouze omezený počet druhů, které vydrží nebo jim vyhovují opakované celoplošné zásahy či nezásahy. Stejně jako intenzivní zásahy, může negativně působit i nečinnost.
Živočichové jsou při uskutečněných zásazích zranitelnější než rostliny. Mnohá chráněná území v důsledku celoplošného jednotného managementu ztrácejí různorodost (heterogenitu) a připomínají městské parky - nízko střižená vegetace, vytyčené cestičky, upravené keře apod. Četnost a intenzita zásahů by měla odpovídat rychlosti negativních sukcesních (samovolných přírodních) změn. Pokud charakter společenstva vyžaduje každoroční péči (např. některé typy luk), je nepřípustné ji provádět jednorázově na celé ploše. Při každoročním nebo celoplošném zásahu nejsou populace mnoha živočichů schopny dlouhodobé existence. Typickým příkladem jsou populace motýlů, když jejich živné rostliny jednou za rok celoplošně pokosíme ve stejném termínu. Housenky se pak nemohou vyvíjet a populace zanikne nebo živoří na okraji existence. V každém časovém období je zásahem postiženo značné množství živočišných druhů. Pokud je však příslušný zásah časově a plošně rozfázován, je možné zachovat diverzitu společenstva.
Většina chráněných území bez lidské péče ztrácí postupně svoji hodnotu, stejný účinek může mít ovšem i péče nevhodná nebo jednostranně zaměřená.
Potřeba udržovacích zásahů
Z výše uvedeného vyplývá, že většina ochranářsky zajímavých území (snad s výjimkou některých pralesních klimaxů, rašelinišť a území nad horní hranicí lesa) vyžaduje nějaké udržovací zásahy. Někdy však může být těžké rozhodnout, zda je vhodnější udržovat území ve stavu, který odráží určitý způsob hospodaření s vysokou druhovou diverzitou, nebo naopak zvolit jednodušší možnost a ponechat bezzásahový vývoj směřující sice k přírodnímu stavu, avšak s možností poklesu druhové pestrosti, včetně úbytku vzácných druhů.
Při rozhodování o plánovaných zásazích je kromě představy o výsledném stavu společenstva nutné brát v úvahu, že nároky živočišných a rostlinných druhů se často liší. Je třeba si uvědomit, že:
Pro ochranu druhové rozmanitosti (biodiverzity) mají zásadní význam následující priority:
K zanikání cenných přírodních ploch (biotopů) dochází také vlivem sukcese při nedostatku raných sukcesních stadií, jinak řečeno při nedostatku ploch s obnaženým půdním povrchem, často až na minerální podloží, které by byly pravidelně obnovovány pomocí vhodné správy území (strhávání drnu, pojezd vojenské techniky, vypalování apod.).
Co a kdo je nejohroženější?
Jedním z častých názorových střetů a často diskutovaná otázka ochrany přírody je, zda chránit druhy nebo ekosystémy (části přírodního prostředí). Naše legislativa je postavena především na ochraně druhů a často je chápána jako ochrana jedinců, nikoliv ochrana populací. Současný trend v ochraně přírody se však přiklání k ochraně ekosystémů. Oba způsoby však není možné zcela rozdělit - druhy se chrání ochranou ekosystému a zároveň ekosystémy vytvářejí prostor pro druhy.
V lidovém povědomí žije informace, že nejohroženějším územně rozsáhlým společenstvem rostlin a živočichů neboli biomem na Zemi jsou tropické deštné lesy. Hoekster et al. 2005 porovnal procento zničené plochy biomu s procentem jeho chráněné plochy. Tímto srovnáním vznikl žebříček ohroženosti jednotlivých rozsáhlých přírodních oblastí na naší planetě.
Překvapivě nebyly jako nejohroženější vyhodnoceny tropické deštné lesy, ale biomy mírného pásu - travnatá společenstva (stepi a prérie) a mediteránní (oblast okolo Středozemního moře) společenstva (středomořská macchie - křoviska a její obdoby). Teprve třetí místo obsadily tropické lesy, nikoliv však deštné, ale opadavé sucholesy.
Je tomu tak patrně i proto, že přeměnit nezemědělskou půdu je výrazně snazší na místech původně bezlesých než v lese. Proces změny také není tak výrazný a spíše je možné jej přehlédnout. Změna lesa v pastvinu (pole) je nápadnější než změna stepi v pastvinu (pole).
Nelesní ekosystémy (včetně řídkých lesů a lesostepí) jsou nejohroženější části přírody také u nás v České republice a vlastně i obecně ve střední Evropě. Zejména pak slaniska, písčiny, pastevní řídké lesy a pařeziny, stepi a zachovalé prosluněné mokřady chudé na živiny. Je to dáno několika okolnostmi.
V obecném povědomí je bohužel vžitá představa, že příroda rovná se „les“ (lesnický porost, nezřídka smrková plantáž). Bezlesá stanoviště jsou často hodnocena jako zbytečná, nezajímavá a nevýznamná. Bývají vnímána i jako jakýsi nepořádek, který v krajině nemá co dělat. Bezlesé ekosystémy jsou snadno přeměnitelné. Snadnost zásahu společně s představou o bezvýznamnosti vede k tomu, že zbytková bezlesá stanoviště, sloužící jako poslední útočiště (refugia) pro široké spektrum organismů, jsou přeměňována na lesní (mono)kultury, stavební plochy, plantáže rychlerostoucích dřevin, intenzivní rybníky, skládky aj. Tomuto postupu také napomáhá skutečnost, že nemají zákonnou ochranu lesní či zemědělské půdy.
K nejohroženějším skupinám organismů patří kupodivu paraziti. Ale pouze tací, kteří jsou úzce specializováni na skupiny vzácných druhů živočichů (případně i rostlin) dlouhodobě existujících pouze na nejzachovalejších plochách výše uvedených nejohroženějších částí přírody. Obrazně lze říci, že když se nám podaří dosáhnout stavu, že budeme mít v přírodě dostatečně geneticky silné (různorodé) populace parazitů úzce specializovaných na vzácné druhy bezobratlých - dosáhneme tím téměř automaticky více než adekvátní ochrany naprosté většiny ostatních ohrožených druhů organismů a společenstev v naší přírodě.
Důvody jsou logické. Parazit s nedostatečně rozmanitým genofondem, který se specializuje na vzácný druh denního motýla, jehož populace už trpí genetickou degenerací, navíc je potravně vázán na vzácný druh rostliny a k tomu ještě na specifický druh mravence, v jehož hnízdě motýl dokončuje vývoj, přičemž tyto rostliny a mravenci přežívají už jen na hrstce posledních a navíc zcela izolovaných lokalit, je pochopitelně daleko zranitelnější, než např. „oficiálně“ ohrožený prstnatec májový na orchidejové louce nebo dle vyhlášky silně ohrožený slepýš křehký.
Dosáhnout patřičných změn, tedy správného určování priorit v ochraně přírody i vhodných způsobů správy území na úkor těch nevhodných, můžeme zejména sledováním nových poznatků, vzájemnou diskusí a odbornou osvětou. Pokuste se prosím prostudováním níže uvedeného textu zjistit, zda vás zaujme a jestli přinese něco nového, co byste rádi zkusili ve své ochranářské praxi.
Proč „WC výzva“?
Rádi bychom, aby tato doporučení vstoupila do všeobecného povědomí ochranářské obce. Existují čtyři nejefektivnější způsoby, jak toho dosáhnout:
Celé znění výzvy je možné získat na webu: www.JAROjaromer.cz - záložka WC výzva. Ve výzvě jsou stručně uvedeny nejdůležitější zásady doporučované pro správu cenných lokalit. Jedná se o souhrnný návod a zároveň o námět k zamyšlení, jak postupovat při péči o lokality či vnímat různé krajinné struktury či možnosti krajiny. V případě, že s těmito myšlenkami souhlasíte, šiřte je prosím dále. Zároveň vás žádáme o zpětnou vazbu v případě souhlasu i nesouhlasu s tímto textem. Vzájemná diskuse může posunout náhled na ochranu přírody a vytvořit nové možnosti její ochrany.
(Článek vznikl s přispěním Jiřího Řehounka a dalších autorů.)
David Číp - předseda Českého svazu ochránců přírody JARO, profesionální ochránce přírody, koordinátor a realizátor celé řady projektů na aktivní ochranu přírody v České republice i v zahraničí, odborník na péči o přírodu v mírném pásu.