Vstup pro předplatitele: |
Kde strom má srdce
ptáci vědí
Nad tryskající piliny
zvedli křídla
Slyšeli jste slavíky tlouct?
Pila ječí
Láme se
stín světla jadrného dření
Větev o větev
Zaslechli jste někdy
tlouct slavíky?
Srdce chycené
v obráceném hnízdě?
(Jindřich Zogata)
Řeky a potoky jsou typickou součástí naší krajiny. V dnešní době jsou většinou znečištěné, spoutané v umělých korytech. I když lze obecně konstatovat, že kvalita vody ve větších tocích se již postupně zlepšuje, naše řeky, říčky i potoky mají ještě hodně daleko k průzračným vodám, ve kterých bychom se mohli beze strachu koupat.
Ochrana našich vod je teoreticky zajištěna zákony, každý vodní tok má svého správce, jehož povinností je o svěřený tok pečovat. Kvalitu vody některých toků sledují příslušné odborné instituce. Přesto všichni dobře víme, jak vypadá skutečnost. Sem tam někdo vypustí do toku jedovatou látku a otráví ryby, vysype do řeky odpad. Břehy potoků a řek kolem zahrádkářských kolonií a chatových osad jsou lemovány horami shnilého ovoce, škváry a popela, z řeky pod obcí vyčnívají torza starých odhozených sporáků, kočárků. Řeky si ještě stále plete se skládkou hodně občanů. Řeky trpí i nelegálním vypouštěním odpadních vod, kdy se jen výjimečně podaří najít viníka.
Kdo naše řeky chrání? Rybáři pečují o to, aby v řekách byly ryby, sledují kvalitu vody, hlásí příslušným úřadům havárie na toku, úhyn ryb. I další lidé mají k vodě blízko. Některé skupiny ochránců přírody, skautů občas vysbírají odpad kolem řeky či potoka. Ale řeka skutečného obhájce v naší zemi nemá. Jinak už je tomu ve Spojených státech, kde vzniklo v posledních třiceti letech hnutí waterkeepers.
Strážci vody a řek
Najít v češtině vhodný ekvivalent pro výraz keeper není snadné. Podstatné jméno keeper lze přeložit opisně jako ten, kdo pečuje o něco, stará se o něco, dohlíží na něco, tedy jako strážce, hlídač či dozorce. Riverkeeper je tedy člověk, který pečuje o řeku, stará se o ni, hlídá ji a chrání.
Hnutí waterkeepers je jedním z nejrychleji rostoucích základních environmentálních hnutí v Americe, jež postupně mění přistup společnosti k ochraně povrchových vod, především řek a mořských zálivů.
Počátky programu keepers sahají do roku 1966, kdy se kolem řeky Hudson spojily síly komerčních a sportovních rybářů proti dalšímu znečišťování řeky. Tato skupina rybářů postavila loď, aby mohla hlídkovat na řece. Z finančních výher ze soudních sporů, ve kterých žalovala znečišťovatele, si najala v roce 1983 prvního člověka, který pro program keepers pracoval na plný úvazek. Jejím vzorem byla činnost riverkeepers z Britských ostrovů, kteří se starali o soukromé pstruhové a lososové toky, většinou pro velkostatky, panství a soukromé rybářské kluby.
Od roku 1983 se myšlenka keepers rychle rozšířila. Za pomoci první skupiny Hudson Riverkeeper vznikaly na řekách v celých USA postupně další. V roce 1992 skupiny keepers založily Národní alianci keepers (strážců) řek, mořských úžin a zálivů, která v současnosti nese jméno Water Keeper Alliance, lnc. (Aliance strážců vody). Aliance dohlíží na vznik nových skupin keepers a pracuje na řešení těch problémů, které jsou společné pro jednotlivé skupiny, organizuje setkání svých členů, zprostředkovává komunikaci, výměnu informací a zkušeností.
Dnes je již členských skupin přes čtyřicet a přibývají další. Hnutí se rozšířilo do Kanady, první skupina ve střední Americe byla nedávno založena ve státě Kostarika, další vznikla ve Filipínské Manile.
Kdo je keeper?
Keeper je nevládní ombudsman, zaměstnaný na plný úvazek, placený ze soukromých zdrojů, který je veřejným obhájcem vodního toku, záJivu či průplavu (v dalším textu zúžíme pojem na vodní tok). Na řece Hudson tato role spočívá především ve vyšetřování a soudním stíhání znečišťovatelů a dalších, kteří přestoupili zákony související s životním prostředím. Ale keeper nemusí jen podávat žaloby, v jiných případech vede monitorování kvality vody, účastní se plánování, osvěty veřejnosti a radí při řešení problémů spojených s řekou (přitom si ponechává právo hledat řešení u soudu, bude-li to nutné).
Každý program keepers pracuje pro potřeby vodního toku a také společnosti (občanů, obyvatel), kterou reprezentuje. Všechny programy mají jedno společné: osobu, pracující na plný úvazek, která jako keeper je veřejným obhájcem a ombudsmanem vodního toku.
Co dělá keeper...
Náplní jeho práce je hájit dodržování environmentálních zákonů, reagovat na stížnosti občanů, identifikovat problémy, které mají vliv na vodní tok, hledat pro ně vhodná řešení a hájit právo veřejnosti chránit a bránit své životní prostředí. Je tedy částečně vyšetřovatelem, vědcem, právníkem, lobbistou i tiskovým mluvčím. Jeho klienty jsou všichni uživatelé ekosystému, který reprezentuje. Nástroje, které při své práci požívá, jsou různé. Většinou, ale ne vždy, potřebuje nějaké plavidlo, od velikosti kanoe až po člun pro výzkumné účely. Někdy je vhodnější použít pár vysokých rybářských holínek, v jiném případě bývá důležitější právní zastoupení. Každý případ vyžaduje jinou strategii.
Každý program keepers musí mít podporu nevýdělečných organizací, které jej sponzorují podle svých možností.
Zkušenosti v USA ukázaly, že tam, kde selhala role státní organizace (ať už neúmyslně nedbalostí úředníků, nebo záměrně) prosadit zákon v případě znečišťovtele ničícího veřejné zdroje, občané mohou uchopit příležitost a vzít zákon do svých vlastních rukou. Podle zákonů Spojených států má totiž jednotlivec právo vystoupit v roli státního žalobce a vést soudní proces proti znečišťovatelům a po vyhrání sporu je získaná částka odvedena do státní pokladny.
Tato možnost je v posledních letech velmi využívána, keepers podávají žaloby na menší i velké bohaté společnosti, které se podílejí na znečišťování řek. Jako příklad znečišťovatele lze uvést velký sportovní střelecký klub, který zamořil vody zálivu olovem z vystřílených nábojů, nebo městskou čistírnu odpadních vod, která vypouštěním nedostatečně vyčištěných odpadních vod kontaminovala řeku. Při právních sporech jsou keepers zastoupeni zkušenými právníky ale i studenty práv, kteří shromažďují materiály a připravují se na proces, který je pro ně jedinečnou praxí.
Občanské hlídky
Filozofie riverkeepers je založna na názoru, že ochrana a využívání přírodních zdrojů společnosti vyžaduje každodenní bdělost obyvatel. Hnutí riverkeepers je environmentálním progrmem „Neighborhood watch“, občanské hlídky, která chrání místní vodní toky. Keepers jsou nestátní organizací. I když jsou financováni ze soukromých zdrojů, velmi dbají na nezávislost svých rozhodnutí a udržení dobrého jména organizace. Jejich členové nejsou vybíráni z databází politických sponzorů, kteří by později mohli požadovat politickou protislužbu („vděčnost“) nebo „ruce pryč“ od jistého znečišťovatele. Většinu členské základny tvoří řadoví lidé z veřejnosti. Mohou být jako keepers zaměstnaní, ale většinou jsou to dobrovolníci, kteří se z vlastního přesvědčení snaží o zlepšení stavu své řeky a jejího okolí. Příkladem lze uvést skupinu kolem Buzzard Bay, která má asi 300 dobrovolníků, podílejících se na monitorování stavu vody v zálivu (měří obsah kyslíku, teplotu, živiny a další základní parametry, jež jsou dále zpracovány na odborných pracovištích).
Strážci řek u nás
Myšlenka riverkeepers (strážců řek) je bezesporu hodná následování. Nelze ji však převzít v původní podobě. Situace u nás se velmi liší od situace ve Spojených státech. Naše země je menší, řeky jsou menší, charakter znečištění je jiný, ale zejména naše legislativa je jiná. V této chvíli nejsou stále ještě vyřešeny kompetence (týkající se vodních toků) mezi ministerstvy, nebyl schválen nový vodní zákon. Naše zákony neumožňují některé postupy používané v USA na ochranu řek. Naše společnost ještě asi nedospěla do stadia, ve kterém by podobná organizace mohla být podporovaná soukromými sponzory i možnými znečišťovateli (ne všichni znečišťovatelé přispívají ke zhoršování stavu řek úmyslně, někteří mají zájem problém řešit a vystupovat ekologicky), případně významnými osobnostmi. Zdá se, že většina našich občanů v dnešní době musí řešit své životní problémy a ochranu řek nepovažuje zatím za prioritní.
Myslíte si, že by taková organizace mohla existovat i v našich podmínkách? Mohla by přispět k probuzení našeho zájmu o řeky?
Ing. Helena Králová, CSc. - VUT FAST, Brno
Při psaní článku byly použity materiály, které poskytla Water Keeper Alliance, včetně publikace J. Cronin and R. F. Kennedy, Jr.: The Riverkeepers, 1997.