Vstup pro předplatitele: |
Džbán luny na střepy
rozbil se o vrch gruně,
Měsíc jej neslepí,
pro lásku půlnoc stůně.
Pec slunce nad lesy
již vypaluje hlínu
na nový džbán a zavěsí
jej brzy nad krajinu
(Jindřich Zogata)
Linda Blätter, Slavomír Finďo: Jak pastevečtí psi chrání stáda. Metodická příručka pro ochranu stád pomocí pasteveckých psů. AOPK ČR, Praha 2018
Brožurka ještě vonící tiskařskou barvou by se ráda vydala za čtenáři z řad chovatelů hospodářských zvířat. Důvodem pro její vydání byl tlak ze strany ochránců, farmářů i veřejnosti na řešení ochrany volně žijících velkých šelem, které se k nám vracejí, a zároveň ochrany stád před těmito šelmami. Jedním z pomocníků může být pastevecký pes, který bude platným obráncem ovcí, koz nebo skotu, ale zároveň nebude agresivní vůči člověku procházejícímu krajinou. Zdaleka ne každé pastevecké plemeno je vhodné k ochraně stád. O povaze psů, o jejich výběru, šlechtitelských nárocích, o tom, že je rozdíl mezi pasteveckým a honáckým/ovčáckým psem, i o dalších věcech důležitých pro ochránce divoké zvěře i majitele stád se lze dočíst v brožuře, jejíž součástí je jak charakteristika vybraných plemen, tak kontakty na prověřené chovné stanice. Pastevecký pes musí mít tři základní vlastnosti: musí mít důvěru stáda - nesmí zvířata zraňovat nebo rušit při pastvě, odpočinku, rození mláďat; musí být stádu věrný a zůstávat stále v jeho těsné blízkosti; musí hlídat - vždy, když se přiblíží šelma nebo cizí člověk, musí štěkat. Dobrý pes, i když během dne pospává, je stále ve střehu. Projevuje se tak, že při nebezpečí střídavě štěkotem zahání nepřítele a přivolává majitele stáda a stále se vrací zpět ke zvířatům. Pastevecký pes s šelmou bojuje jen výjimečně.
Brožuru lze získat v Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, Kaplanova 1931/1, Praha 11 - Chodov nebo si ji stáhnout jako pdf z webu www.navratvlku.cz.
FaBo