Čtení na tyto dny

Bivak podle Platóna

(Jaromíru Tomečkovi)

Sedím v jeskyni
u skromného ohníčku
a navzdory možné pokutě
sleduji odrazy
na vápencové kůži skály

Platónova jeskyně
v lůně Moravského krasu

Ale odrazy nejsou stínem skutečnosti

Povolání: Romantik
Již bez místa
neboť romantismus
jest důvodem
k odebrání svéprávnosti
Tudíž: Bez nároků na honorář a penzi

Sedím v jeskyni
Neskutečné odrazy
skutečně krásné chvilky

(Jaroslav Kvasnica) 

 

Doporučujeme ke čtení

České moře či velehory? Kde vám poví tuto story?

Martina Pásková, č. 2/2020, s. 2-4

Stone balancing neboli vyvažování kamenů

Jan Macek, Rudolf Novák, č. 2/2020, s. 13-16, pro předplatitele

Nech půdu žít

Jana Dlouhá, č. 2/2020, s. 27-29

Jan Lacina, lesník s duší umělce a básníka (1944–2020)

Petr Maděra, č. 2/2020, s. 37-39

Erazim Kohák (21. května 1933 – 8. února 2020)

č. 1/2020, s. 3, pro předplatitele

Historie snah o územní ochranu oblasti na soutoku Moravy a Dyje

David Horal, Vladan Riedl, č. 1/2020, s. 4-7

Kauza medvěd


Roman Zajíček, č. 1/2019, s. 16

Ilustrační foto Václav Hlaváč (převzato z č. 3/2018)

Sotva přestala plnit titulní stránky bulvárního tisku uprchlá mamba zelená v Praze, nahradila ji kauza „medvěd na Vsetínsku“. Smrtelně jedovatá mamba zelená měla u široké veřejnosti daleko méně sympatií než odrostlý medvídek. U uprchlé mamby, která se několik dnů pohybovala volně v Praze, dopadlo vše pro místní obyvatele dobře, mamba byla odchycena a zbytek života prožije v teráriu. Dopadlo to pro ni tedy výborně, protože se blížil podzim a v přírodě by brzy zahynula. U kauzy medvěd to ale dopadlo ještě lépe. Medvěda se totiž odchytit nepodařilo, sám dobrovolně zmizel neznámo kam a nemuselo se tak řešit dilema, zda zastřelit, nebo nezastřelit a odchytit. V případě odstřelu by byl problém radikálně vyřešen, po odchytu se ale nabízela těžká nerudovská otázka: „kam s ním“??? Medvěd není mamba, která se dá ubytovat v prostorném teráriu a prožije tam, dá se říct důstojně, zbytek života. Nároky velké šelmy jsou podstatně vyšší, zavřít tedy po odchytu medvěda zvyklého na pohyb ve volné přírodě do klece s malým výběhem není z hlediska jeho další prosperity příliš optimální. Navíc, která ZOO již l Zajímavosti z přírody a krajiny medvědy chová, netouží po dalších, a u těch, které je naopak nemají, je tomu tak proto, že medvědy z různých důvodů chovat nechtějí.

Na území České republiky zavítají medvědi občas z východu, ze Slovenska. Chovají se však přirozeně, snaží se lidským obydlím vyhýbat a setkání s nimi je velkou vzácností. Tento medvěd se však choval naprosto atypicky. Pravidelně chodil do blízkosti vesnic, nebál se lidí, ničil včelíny a zabil zhruba čtyři desítky ovcí a dalších domácích zvířat. Naprosto reálně tak hrozilo, že pokud se někde potká s člověkem a bude zahnán do úzkých, může zaútočit a „kauza medvěd“ tak nabude katastrofálních rozměrů. Medvěda se tedy nepodařilo odchytit a vypustit na jiném místě, problém by se tím stejně nevyřešil a pokračoval by někde jinde. Na rozdíl od vlků a rysů, se kterými se v naší přírodě již také můžeme potkat, a nebezpečí od nich nehrozí, představuje útok medvěda na člověka opravdu vážnou hrozbu. A tak se veřejnost rozdělila do několika táborů. Někteří kauzu jen s pobavením sledovali, v Beskydech totiž nežili a strach mít nemuseli. Ochranářská veřejnost zastávala většinou názor odchytit a zavřít do ZOO, místní, kterým hrozil konflikt nejvíce, byli pro radikální odstřel. Medvěd ale kauzu včas moudře vyřešil sám a zmizel z problémového území. Nutno podotknout, že mohl být také upytlačen, sražen autem, vlakem, ale to už se asi nikdy nedozvíme. Kdyby však konfliktů dále přibývalo a odchyt se nezdařil, s největší pravděpodobností by byl zastřelen. Kauza však sama postupně zanikla a sdělovací prostředky se začaly zabývat jinými tématy.

Naše území bohužel již dávno nemá rozsáhlé horské lesní porosty, které by medvědům vyhovovaly a umožňovaly tak existenci životaschopné populace této velké šelmy, jako je tomu na Slovensku, kde žije podle posledních odhadů kolem 1 300 jedinců. V Beskydech protkaných silnicemi, městy a obcemi se silným turistickým ruchem tak bude i v budoucnu k dalším konfliktům medvědů s člověkem s největší pravděpodobností bohužel docházet. A my se budeme muset připravit na to, že tyto problémy bude nutné v naší zalidněné krajině řešit i v budoucnosti, až se nějaká podobná „kauza medvěd“ bude opakovat.

Roman Zajíček

csop veronica
facebook
Naším posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
ISSN 1213-0699 | ZO ČSOP Veronica | Panská 9, 602 00 Brno | mapa stránek časopisu