Vstup pro předplatitele: |
Džbán luny na střepy
rozbil se o vrch gruně,
Měsíc jej neslepí,
pro lásku půlnoc stůně.
Pec slunce nad lesy
již vypaluje hlínu
na nový džbán a zavěsí
jej brzy nad krajinu
(Jindřich Zogata)
motto: Nejel Toman doubravou,
dal se cestičkou pravou
Při vstupu do EU se naše republika zavázala k respektování a naplňování evropského práva, mj. tedy i tzv. Směrnice o biotopech a Směrnice o ptácích, které tvoří základ ochrany přírody v unii. Přesto Česko čelí řízení ze strany EK ohledně neschopnosti zajistit ochranu některým evropsky významným lokalitám, především té nejhodnotnější: Soutok - Podluží. Na zajištění její ochrany bylo šest let. Lhůta začala běžet 15. 1. 2008 a marně uplynula 15. 1. 2014. Vyhlášení se zastavilo na nespecifikovaném odporu starostů některých obcí a státní organizace Lesy České republiky.
„Listina základních práv a svobod“, která je součástí naší ústavy, říká, že každý má právo na příznivé životní prostředí a každý má právo na včasné a úplné informace o stavu životního prostředí a přírodních zdrojů. A také je zde uvedeno, že při výkonu svých práv nikdo nesmí ohrožovat ani poškozovat životní prostředí, přírodní zdroje, druhové bohatství přírody a kulturní památky nad míru stanovenou zákonem. V našem ústavním pořádku se nikde nepíše o právech státních organizací bojkotovat plnění mezinárodních závazků. Přesto jsou to právě Lesy ČR, které se rozhodly vyhlášení zablokovat. Po marném vyjednávání a na základě mého podnětu zahajuje Evropská komise tzv. Pilotní řízení, které při pokračující nečinnosti přejde do tzv. Infridgementu, který běžně končí vysokou pokutou. Proto Česká republika prostřednictvím Ministerstva životního prostředí nakonec zahajuje v roce 2019 proces vyhlašování národní přírodní rezevace Lanžhotské pralesy. V roce 2020 následuje záměr vyhlášení národní přírodní památky. Bojkot ale pokračuje. Ministr zemědělství Toman se obrací na ministra ŽP. Píše, že je „pobouřen“ tím, že Ministerstvo životního prostředí ČR začalo plnit svoje povinnosti. Domnívám se, že ministr Toman vůbec nepochopil, že závazek k ochraně soustavy Natura 2000 je závazkem členského státu, tedy České republiky. Je to tedy i zodpovědnost jeho úřadu a jeho osobně.
(Dopis jsem získal podle Zákona o právu na informace o životním prostředí č. 123/1998 Sb.)
Mojmír Vlašín
Citace z dopisu:
Vážený pane ministře, jsem osobně tímto postupem Vašeho ministerstva velmi pobouřen a zklamán, otázky shody nebo dohody nad užíváním krajiny a jeho potřebné míry omezení v zájmu ochrany přírody a krajiny považuji za vysoce citlivé a zásadní. Porušení dohod o spolupráci mezi námi vnímám v této souvislosti i osobně. Žádám Vás proto v zájmu udržení korektní a konstruktivní spolupráce našich rezortů naléhavě o vrácení celé problematiky ochrany přírody na Soutoku zpět k projednání s naším ministerstvem a státním podnikem Lesy ČR. Jsem hluboce přesvědčen, že až takto vyjednaný stav je možné postoupit do veřejné diskuze.