Čtení na tyto dny

Nov

Džbán luny na střepy
rozbil se o vrch gruně,
Měsíc jej neslepí,
pro lásku půlnoc stůně.

Pec slunce nad lesy
již vypaluje hlínu
na nový džbán a zavěsí
jej brzy nad krajinu

(Jindřich Zogata)

 

Doporučujeme ke čtení

Data v plánování péče o chráněná území

Jonáš Gaigr, Eva Knižátková, č. 3/2024, s. 5-7, pro předplatitele

Pohled za hranice – dva odlišné světy, Arménie a Finsko

Jindřich Chlapek, Jaakko J. Ilvonen, č. 3/2024, s. 17-20, pro předplatitele

Odkaz Josefa Vavrouška je dnes dvojnásobne aktuálny

Mikuláš Huba, č. 3/2024, s. 28-31

Ubývá u nás ptáků?

Alena Klvaňová, č. 2/2024, s. 2-6, pro předplatitele

Nová chráněná území v Brně

Vilém Jurek, č. 2/2024, s. 32-33, pro předplatitele

Přírodní řeky jako překvapení Polska

Roman Barták, č. 2/2024, s. 34-35

Návrat vlčího zpěvu Jaroslava Monte Kvasnici

Jiřina Lacinová, č. 2/2024, s. 44-45

Inovativní způsob záchrany evropských orchidejí


Kateřina Burešová, č. 1/2021, s. 24-25

Evropský projekt LIFEorchids, jehož hlavním cílem je zlepšení stavu ochrany kriticky ohrožených společenstev planě rostoucích orchidejí v severozápadní Itálii, není záležitost pouze italská (jak by se mohlo na první pohled zdát). Jedná se o mezinárodní projekt, jehož cílem je mimo jiné komunikace a výměna zkušeností, a to jak mezi partnery projektu, širší skupinou zájemců o problematiku, tak i mezi širokou veřejností. Koordinátorem projektu je Turínská univerzita, partnerskými institucemi jsou Janovská univerzita, správy dvou regionálních parků Portofino a Po Vercellese-Alessandrino, italská nezisková organizace Legambiente, italská Rada pro zemědělský výzkum a analýzu zemědělské ekonomiky (CREA), a v neposlední řadě největší česká environmentálně zaměřená nezisková organizace Český svaz ochránců přírody. Projekt je plánován na období 5 let a běží od roku 2018.

Orchideje patří do skupiny organismů, která je celosvětově nejvíce ohrožena zánikem. Příčinou je hlavně degradace půdy a stanovišť, která jsou pro růst orchidejí zásadní. To mají na svědomí především nevhodné zemědělské postupy, které jdou ruku v ruce s chemizací a přílišným hnojením, ale také třeba fragmentace a zastavování krajiny. Citlivost těchto rostlin spočívá ale také v jejich specifických životních strategiích, které jsou vázány na další potenciálně ohrožené organismy, jako jsou symbiotické houby nebo opylovači a opylovatelé.

Realizátoři projektu by ale rádi zlepšili také povědomí veřejnosti o evropských druzích orchidejí, které jsou často opomíjeny kvůli tropickým druhům nabízeným na trhu jako pokojové rostliny.

Skalnaté pobřeží či říční niva

Projektové oblasti nalezneme v severozápadní Itálii, konkrétně v regionu Ligurie přímořský regionální park Portofino a v regionu Piemont přírodní park Po Vercellese-Alessandrino, který se rozkládá v úrodné oblasti kolem řeky Pád. Ačkoli jsou obě oblasti středem zájmu stejného projektu, charakter těchto míst je velmi rozdílný.

Park Portofino se nachází na stejnojmenném poloostrově na pobřeží Ligurského moře a charakterem je velmi různorodý. Oblast je z přírodního hlediska jedinečná, hostí mnoho vzácných druhů včetně orchidejí a zahrnuje až 16 různých suchozemských biotopů.

Po Vercellese-Alessandrino je součástí systému tří chráněných území, které se rozprostírají kolem řeky Pád. Samotný park zahrnuje 12 menších chráněných celků, z nichž projektovými oblastmi jsou Bric Montariolo, Basso Scrivia a Ghiaia Grande.

V rámci těchto oblastí byly identifikovány také konkrétní cílové orchidejové druhy, ke kterým je směřována pozornost. Mezi dva vlajkové druhy patří vstavač otevřený (Orchis patens), podle červeného seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) označený jako „ohrožený“. Tato orchidej se nachází jen na několika místech v okolí Janova a v rámci našich projektových lokalit ji najdeme v parku Portofino. Druhým vlajkovým druhem se stal jazýček jadranský (Himantoglossum adriaticum) nacházející se v parku Po Vercellese-Alessandrino. Vlajkové druhy jsou v projektu doplněny i dalšími cílovými druhy, mezi které patří například tořič Bertolonův (Ophrys bertolonii), vstavač bezostrožka (Orchis antropophora), jazýček Himantoglossum robertianum nebo serapie Serapias neglecta.

Z laboratoře do přírody

Snaha o zastavení klesajícího trendu v početnosti populací orchidejí se v rámci projektu zaměřuje především na polopřirozené travní porosty, které jsou známé svou bohatostí na orchidejové i jiné druhy, ale jsou zároveň nejvíce ohroženy degradací.

V rámci prvotních přípravných aktivit, které zahrnovaly terénní průzkumy projektových lokalit, proběhla identifikace tzv. orchidejových mikrorezervací. Ty jsou určeny k hlavním zásahům, které obnášejí nejprve obnovení cílového stanoviště selektivním výřezem keřů, kácením stromů a eliminací invazivních rostlin a následuje setí rostlinných druhů vhodných pro dané stanoviště a posílení nebo reintrodukce (znovuzavedení) cílových druhů orchidejí.

Právě posílení či reintrodukce cílových druhů patří k nejzajímavějším, ale také nejkontroverznějším částem projektu. Součástí této aktivity je metoda množení tzv. in vitro, jehož součástí je umělé (manuální) oplodnění cílových druhů orchidejí v terénu, následný sběr zralých semen, která jsou buď využita k opětovnému vysetí, nebo putují do laboratoře, kde jsou pěstována na umělém médiu. Následuje aklimatizace sazenic ve skleníkových podmínkách a opětovné vysazení zpět na cílové lokality.

Umělé posilování populací orchidejí není v našich podmínkách příliš oblíbený způsob ochrany orchidejových stanovišť a mnoho odborníků se mu brání. Avšak realizátoři projektu věří, že tyto aktivity budou mít výsledky a přesvědčí i zapřisáhlé odpůrce.

Správcovství půdy

Jednou z metod, jak v rámci projektu zajistit, aby bylo o orchidejové lokality postaráno i v budoucnu, je správcovství půdy. Jedná se především o zapojování majitelů pozemků (mnoho projektových lokalit je v soukromém vlastnictví), lokálních zemědělců, dobrovolnických spolků, ale i jednotlivců do péče o orchidejové lokality. Zajímavostí projektu je také snaha o zapojování italské veřejnosti do péče o orchideje mimo projektové lokality. To je umožněno díky rozšíření orchidejí v rámci Itálie, ale také díky všeobecné oblíbenosti těchto obdivuhodných rostlin. Orchideje v Itálii často rostou například na soukromých zahradách, kde jsou následně vydány na pospas majiteli zahrady a jeho zahradnickým postupům. Realizátoři projektu se snaží o osvětu právě třeba mezi zahrádkáři.

Český svaz ochránců přírody má se správcovstvím půdy bohaté zkušenosti, a to hlavně díky aktivitě pozemkových spolků. Ty se starají o více než 3,5 tisíce hektarů cenných lokalit napříč ČR. Některé spolky mají pozemky ve vlastnictví, o jiné se starají smluvně. Více informací o hnutí pozemkových spolků na www.csop.cz/pozemkovespolky.

Role ČSOP v projektu

Výsledky projektu LIFEorchids ale nezůstanou jen na italské půdě. Jedním z cílů je i přenos získaných zkušeností do jiných evropských regionů, mezi nimiž je v první řadě Česká republika. Pokud vše půjde podle plánu, vytipuje ČSOP potenciálně vhodné lokality k pokusu o podobné posílení orchidejových populací také u nás v ČR.

ČSOP se ale v rámci projektu věnuje především posilování povědomí o těchto krásných rostlinách, a to zejména u veřejnosti. Rok 2020 tedy vyhlásil Rokem orchidejí. Tato informační kampaň měla úspěch zejména během jarní sezony kvetení orchidejí, kdy bylo po celé ČR uspořádáno celkem 21 exkurzí pro veřejnost na lokality s orchidejemi. Exkurze pořádaly základní organizace nebo pozemkové spolky ČSOP a zavedly návštěvníky na místa orchidejemi známá i na ta neznámá. Kampaň cílila i na umělecké duše, pro které byla vyhlášena orchidejová soutěž, nebo na děti, pro které dal svaz na konci roku vyrobit propagační předměty s orchidejovou tematikou.

ČSOP se také věnuje navazování kontaktů s odborníky, kteří se zabývají problematikou orchidejí a péče o orchidejové lokality nebo dalšími projekty v rámci evropského programu LIFE.

LIFEorchids (LIFE17 NAT/IT/000596) je podporován z finančních zdrojů EU a MŽP ČR. Více na stránkách lifeorchids.eu.

Bc. Kateřina Burešová, Český svaz ochránců přírody.

csop veronica
facebook
Naším posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
ISSN 1213-0699 | ZO ČSOP Veronica | Panská 9, 602 00 Brno | mapa stránek časopisu