Vstup pro předplatitele: |
Džbán luny na střepy
rozbil se o vrch gruně,
Měsíc jej neslepí,
pro lásku půlnoc stůně.
Pec slunce nad lesy
již vypaluje hlínu
na nový džbán a zavěsí
jej brzy nad krajinu
(Jindřich Zogata)
Eva Ježková vede tým, který řeší projekt CZ-SK South LIFE. Jedná se o velice košatý projekt, jehož hlavním cílem je zlepšení nepříznivého stavu ochrany 11 prioritních stanovišť a 3 prioritních druhů (se zvláštním zaměřením na endemické druhy) v 25 evropsky významných lokalitách (EVL) v Jihočeském kraji a 30 EVL na jižním Slovensku. Jeho hlavním řešitelem je Jihočeský kraj, jehož je Eva zaměstnankyní.
Jsi vedoucí projektu CZ-SK SOUTHLIFE. Co všechno je tvým úkolem?
A kolik na to máme času? (smích) Mým úkolem je ve stručnosti každodenní řízení projektu, udržování administrativní kontroly a ideálně hladký průběh projektu, dále pak koordinace projektových partnerů a aktivit, zajištění podávání tzv. reportů, shrnujících zpráv pro Evropskou komisi a komunikace s externím monitorovacím týmem.
Evo, co jsi dělala dnes?
Komunikovala jsem s kontrolorkou z externího monitorovacího týmu, s týmovými kolegy ze Slovenska, s kolegy z jiných LIFE projektů, koordinovala práce v terénu s manažerem lokalit, řešila PR strategii našeho projektu na webových stránkách, telefonovala se zpracovateli našich expertních studií, připravovala si podklady na zítřejší den v terénu a z „úředních věcí“ jsem se věnovala výběrovým řízením.
Co tě v rámci tvých povinností, vyplývajících z pozice vedoucí, nejvíce baví?
Nejvíce ta pestrost, nikdy nevím, co mi další den přinese. Ale konkrétněji určitě tzv. networking a s ním spojená možnost cestování, setkávání se s kolegy z jiných projektů na konferencích, workshopech a hlavně v terénu na projektových lokalitách po celé Evropě. Zamilovala jsem si takto např. Švédsko a Skotsko. Vloni jsem měla pracovně navštívit minimálně pět různých států a kolegové z jiných projektů měli dorazit k nám, ale koronavirus nám udělal tlustou čáru přes rozpočet. Moje práce mě ale především baví díky týmu skvělých lidí, externích odborníků a vstřícnosti vlastníků pozemků. Za spolupráci s nimi jsem velmi vděčná, úspěch projektu stojí a padá s těmito lidmi. Tímto bych jim moc ráda poděkovala.
Projekt je zaměřen na ochranu tří prioritních druhů. Který je tvému srdci nejbližší?
Jednoznačně páchník hnědý. A mé rodině nejspíš také, protože jsem ke kulatinám dostala obrovský dort právě s motivem tohoto ohroženého brouka. Ale baví mě všechny naše prioritní druhy i stanoviště. Vystudovala jsem biologii a ochranu zájmových organismů a poté jsem navázala aplikovanou a krajinnou ekologií, takže jsem šťastná, že jsem zůstala v oboru a můžu se věnovat tomu, co mě baví.
Prioritní druhy a úkoly v podpoře jejich ochrany
Hořeček mnohotvarý český (Gentianella praecox subsp. bohemica) - zvýšení populace druhu a rozšíření biotopu druhu o 8,8 ha.
Páchník hnědý (Osmoderma eremita) - zvýšení populace druhu a nárůst vhodných stanovišť, stabilizace 1 300 stávajících dutin stromů, výsadba 1 500 nových stromů.
Střevlík Menetriesův (Carabus menetriesi pacholei) - zvýšení populace druhu a rozšíření biotopu o 20 ha.
Vím, že tvůj životní partner se také profesně věnuje ochraně přírody. Bavíte se po večerech o tématech souvisejících s ochranou přírody? Můj partner se věnuje spíše technické ochraně životního prostředí a odpadovému hospodářství. Na názor by ses ho musel zeptat sám. Ale myslím, že nám drží palce. Ty rozhovory nevedeme jen po večerech… (smích) Když se setkáváme s přáteli, rozhovor vždy sklouzne k ochraně přírody, možná taky proto, že nás valnou většinou ochrana přírody zaměstnává a je tedy pro nás denním chlebem.
Jaké jsou tvoje koníčky? Co děláš, když se nevěnuješ projektu?
To nikdy nedělám! Ne vážně, představ si, že si o prázdninách vyrazíš vyčistit si hlavu od práce do Rakouska, projíždíš se na skládačce po cyklostezce kolem Dunaje a po několika kilometrech narazíš na informační tabuli projektu LIFE! Musela jsem se nejprve smát, že ani na dovolené nemám klid, poté mě to přinutilo vše řádně zdokumentovat, lokality důkladně prozkoumat, také se u kolegů nechat inspirovat a na další poradě to probrat s projektovým týmem. Ale zpět k otázce. Mám ráda setkávání se svou rodinou a blízkými, ti jsou opravdu to nejcennější, co máme, a domácí mazlíčky. Všeobecně miluju přírodu, zvířata, svou žlutou Libertu, náš balkon a knížky. A můj absolutní relax? Jednoznačně moře, hory a tanec! (smích)
Děkuji za rozhovor.
Projekt CZ-SK SOUTH LIFE byl teprve čtrnáctým projektem LIFE schváleným v České republice od roku 2004. Současně projekt získal nejvyšší dotaci od Evropské komise a byl rovněž projektem s nejdelší realizací. Jde tedy bezesporu o historicky jeden z nejvýznamnějších projektů zaměřených na ochranu přírody v České i Slovenské republice.