Čtení na tyto dny

Předjaří

krajina strmí tichem snu
bílá a hnědá a zurčení
červenohnědé siluety nahých strážců zimy
jež neuhlídali
a ze studně studu krčí rameny

tak téměř bez pohybu hyne epocha

krom poškubaných cárů kdesi pod nebem
se tichem nese
už jen kovově černý rozsudek havrana
ukládající toliko
co sněhy odkryly ztrápeno
budiž do třikráte sedmi dnů
potaženo zelení
proti čemuž
není odvolání

(Miroslav Sedláček) 

 

Podivuhodný život a osud modráskův


Roman Barták, č. 1/2021, s. 52

Naši denní motýli jsou pestří nejméně jako květiny, nad kterými poletují a na které usedají pro jejich sladký nektar. Jejich jména jsou ještě jednodušší než ta květinová, snad proto, aby si je snadno zapamatovaly už děti. Současně jsou ta jména výstižná a lehce romanticky vystihují pestrou paletu barev křídel, která by mohla být inspirativní třeba pro úchvatné látky na šaty.

Mluvím o pestrosti všech těch bělásků, žluťásků, modrásků a hnědásků. A mohli jsme mít taky klidně oranžovásky místo ohniváčků, zeleňásky pojmenované podle barvy rubu křídel, kdyby se ostruháčci nepojmenovali podle svých ostruh a možná i nějaké čerňásky.

Tak jak jsou jména těchto motýlů jednoduchá, jejich život naopak může být velmi komplikovaný. Náramně by se hodil do velkolepých hollywoodských hmyzích trháků, jako je mravenec Zet, Život brouka nebo taky franzouzských Mrňousků. Ale jak uvidíte za chvíli, spíše by si to klidně mohl rozdat s akčními filmy, jako je Útěk z Alcatrazu či některý snímek s Jamesem Bondem. Podívejme se třeba na takového modráska černoskvrnného (Phengaris arion).

Příběh jeho života je strhující hned od začátku. Naklade-li samička více vajíček do jednoho květenství svých živných květin, tak se housenky zachovají jako kanibalové, zbude jen jedna, ale to jen na pár dnů a hned následuje další akce. Housenka se spustí dolů na zem, kde svým pachem maskovaným za vůni mravenčích larev přivábí mravence. Ti si ji odnesou do svého hnízda, kde ji chrání před predátory a parazity, za což se jim housenka odmění tím, že začne požírat kukly svých opatrovníků, tak 230 je jich pro její výživu celkem třeba. Když se pak zakuklí a z kukly se vylíhne motýl, už mravencům tak domácky nevoní, takže na něj zaútočí. Při útěku ale motýl použije další fintu, má totiž dlouhé chloupky, které zanášejí mravenčím dělnicím kusadla a než si holky vyčistí zuby, tak je z mraveniště pryč.

Takový pestrý, i když složitý život může být určitě zajímavý k hmyzímu popovídání při sběru nektaru, ale bohužel má i svou stinnou stránku. Dožít se dospělosti, když potřebujete k životu pouze dvě květiny, a taky pouze dva druhy mravenců, není úplně lehké. Ti mravenci musí přitom běhat pod těmi správnými květinami. Jsou přitom domácími typy, nevzdalují se od domova dál než na dva metry. Jinak bude čekat housenka na taxi do mraveniště marně, nemůže to být ale příliš dlouho, takový konec si domyslíme snadno.

Není proto divu, že složitý život modráska černoskvrnného se intenzifikací hospodaření, které neprotežuje ani jeho květiny, ani jeho mravence, mění v nelehký osud. Dříve běžný motýl se postupem let stal motýlem celoevropsky mizejícím, u nás je dokonce kriticky ohrožen a největší životaschopné populace v Česku zůstaly ve valašské části CHKO Beskydy.

Aby se jeho osud nenaplnil, tak o to se právě v jejich posledním útočišti stará místní organizace ČSOP Salamandr v rámci projektu příznačně nazvaného LIFE Ze života hmyzu. Ten navazuje na předchozí LIFE Motýli CZ-SK a tentokrát operuje nejen v CHKO Bílé Karpaty, ale také v CHKO Beskydy, a na ploše 15 ha provádí systematickou pomoc tomuto druhu. Výřezy křovin, odstranění staré trávy, kosení výmladků a pak pastva původního plemene ovcí - valašek, to jsou hlavní prostředky managementu. Pro jistotu se také provádí dosadba modráskových květin, tedy mateřídoušky a dobromysli, a monitoring výskytu mravenců, tolik potřebných pro modráskovo zdárné přežití.

Modrásek černoskvrnný nebude nejspíš již nikdy běžným motýlem. Ale bude díky správné péči ČSOP Salamandr motýlem, kterého budeme moci potkávat v údolí Vsetínské Bečvy. A také častěji jinde, kam si zaletí na mateřídoušky a dobromysl z místa svého bezpečného valašského žití.

Projekt LIFE Motýli CZ-SK (LIFE09 NAT/CZ/000364) byl podporován z finančních prostředků EU a MŽP ČR, stejně jako je z těchto prostředků podpořen navazující LIFE Ze života hmyzu (LIFE16 NAT/CZ/000731).
csop veronica
facebook
Naším posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
ISSN 1213-0699 | ZO ČSOP Veronica | Panská 9, 602 00 Brno | mapa stránek časopisu