Vstup pro předplatitele: |
A víčka se vzněcovala
a slétali se klovající ptáci
Vcházíme bez ustání
do bran a do průsmyků
opouštíme neustále
životy s labyrinty budoucích kroků
A vzněcují
a slétají se
Z listů jsem vydrolil poslední krůpěj
z vlasů jsem sklepnul oblohy
praskaly suché trávy
víčka se vzněcovala
za hudby tuhnoucích skřivanů
(Ludvík Kundera)
Speleoterapie je speciální klimatická léčebná metoda využívající jako přírodní léčivý zdroj jeskynní prostředí. Specifické jeskynní klima napomáhá v léčbě dětí trpících chronickými a recidivujícími nemocemi dýchacích cest, alergickými onemocněními a nemocemi souvisejícími s poruchou imunity.
Léčivé účinky jeskyní byly známy již dávno před naším letopočtem, zejména v antickém Řecku, Římě, v Malé Asii a v Číně. Ve středověku došlo k renesanci těchto starých léčebných postupů v západní a střední Evropě. Písemné zmínky o speleoterapii pochází z 15. století ze solných dolů Wieliczka v Polsku. Ve čtyřicátých letech dvacátého století se speleoterapie začala rozvíjet na vědeckých základech. Lékař profesor Karl Hermann Spannagel léčil v německých jeskyních dospělé pacienty s onemocněními horních cest dýchacích a astmatem. V té době přestala být speleoterapie jen doplňkovou rehabilitační terapií, ale stala se specifickou léčebnou metodou. V roce 1969 založil profesor Spannagel Stálou komisi pro speleoterapii při nově vzniklé nevládní organizaci a členu UNESCO - Mezinárodní speleologické unii. Tato komise sdružuje tým předních odborníků v přírodních i lékařských vědách a koordinuje výzkumné i léčebné aktivity speleoterapeutických center.
Rozvoj speleoterapie v českých zemích se od počátku vyznačuje nejen zřizováním specializovaných zdravotnických zařízení a zaváděním aplikované speleoterapie, nýbrž i úzkou spoluprací lékařů, přírodovědců a speleologů při vědeckém výzkumu podzemního prostředí. Zakladatelem české speleoterapie byl pediatr MUDr. Drahoslav Říčný, který inicioval založení Dětské léčebny se speleoterapií v Ostrově u Macochy. První pokusy o speleoterapii v Moravském krasu se datují do roku 1979. Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy s celoročním provozem byla založena v roce 1982. Zpočátku byla pro speleoterapii upravena a využívána část Sloupsko- -šošůvských jeskyní a byly provedeny i zkušební pobyty v Amatérské jeskyni. Od roku 1997 je pro speleoterapii v Moravském krasu přednostně využívána veřejnosti nepřístupná Císařská jeskyně v Ostrově u Macochy. O rozvoj speleoterapie a Dětské léčebny v Ostrově u Macochy se zásadně zasloužil její dlouholetý ředitel a primář MUDr. Pavel Slavík.
Císařská jeskyně, zvaná též Ostrovská vodní jeskyně, získala své pojmenování na památku návštěvy synů císaře Františka I. Ferdinanda a Maxmiliána v roce 1808. Císařská j eskyně b yla turisticky zpřístupněna ve 30. letech minulého století a tímto způsobem byla využívána až do roku 1953. Následně byla jeskyně zaplavena vodou a v tomto stavu zůstala až do roku 1987. Díky výtěžku Adventních koncertů České televize mohla být Císařská jeskyně upravena pro léčebné účely a 25. září 1997 proběhlo její slavnostní otevření.
Do Dětské léčebny v Ostrově u Macochy přijíždí děti z celé České republiky, neboť je jedinou léčebnou v ČR, která k léčbě využívá specifické klima přírodní krasové jeskyně. Léčbu zde mohou podstoupit děti od 4 do 18 let. Dětská léčebna poskytuje komplexní léčebnou a rehabilitační péči dětem s průduškovým astmatem, alergiemi, atopickým ekzémem, dětem s oslabenou imunitou a dětem s opakovanými a chronickými nemocemi dýchacích cest. Speleoterapie je od roku 1985 uznána Ministerstvem zdravotnictví jako oficiální léčebná metoda. Podstatou speleoterapie je zvyšování kondice v čistém prostředí bez prachu, alergenů a dalších nečistot a současně při vysoké vlhkosti vzduchu. Specifické jeskynní mikroklima tvořené stálou teplotou, nízkou koncentrací radonu, vysokým obsahem lehkých záporných iontů a speleoaerosolem má značný a prokázaný imunomodulační účinek. Speleoterapie není zázračnou metodou a nenahrazuje medikamentózní léčbu, ale je velmi účinnou doplňující léčbou u indikovaných pacientů a díky svým účinkům umožňuje snížit množství nezbytně užívaných léků na minimum.
Léčba dětí v léčebně se speleoterapií je pobytová, komplexní a multidisciplinární. Děti přijíždí na léčebný pobyt trvající čtyři týdny. Pobyt v jeskyni je sice stěžejní, avšak pouze jednou částí ucelené léčebné péče, a je rozdělen na kondiční a relaxační část. Dalšími nedílnými součástmi léčebné péče jsou kondiční aktivity v krásné a čisté přírodě chráněné krajinné oblasti Moravský kras, rehabilitační procedury, reedukační programy, vzdělávací, výchovná a psychoterapeutická péče. Nemalá pozornost je věnována i volnočasovým a oddychovým aktivitám dětí. Nejmenší děti přijíždí na léčebný pobyt v doprovodu rodičů nebo blízkých členů rodiny.
Od roku 2022 bude Dětská léčebna se speleoterapií sídlit v prostorách nové budovy, která právě vzniká v těsné blízkosti Císařské jeskyně.
Hana Zmrzlá (1983) je primářkou Jihomoravské dětské léčebny v Ostrově u Macochy. Specializuje se na pediatrii, speleoterapii a praktické dětské lékařství.