Vstup pro předplatitele: |
Sasanka za úsvitu
zvedla do prvního patra
svou křehkou,
složitě rozvětvenou stavbu.
Kde vzala tolik vzácné,
bezmála do včerejška
nedostatkové zeleně
a ono oslnivé maurské krajkoví?
(Josef Suchý)
Vážení a milí čtenáři časopisu Veronica, rok 2022 začínáme číslem bez specializace a díky tomu vám předkládáme řadu drobnějších témat v paletě o něco pestřejší, než jste zvyklí. Po dlouhé řadě abstraktních obálek jsme zvolili botanické ilustrace, kterými Jana Táborská vyzdobí letošní čtyři titulní strany. O ní a o její práci se více dozvíte v rozhovoru, který s ní na sklonku loňského roku vedl Petr Čermáček. Ten je zároveň autorem úvodní eseje, ke které jej inspiroval obraz Petrkov na Vysočině od Josefa Vondráčka. Obraz, respektive kresba byla motivem i pro Michala Friedla, který popisuje své dobrodružné hledání „Mýtiny“ z kresby Josefa Jambora.
K tématu posledního loňského čísla, jímž byla ukradená krajina, se z trošku jiného pohledu vrací Vilém Jurek v článku o lidském podrobování krajiny a o potřebě jejího rozdrobení. Zajímal nás také stav řeky Bečvy rok a půl od ekologické havárie. Na tuto otázku odpověděl Tomáš Lotocki a přidal báseň o řece.
Překvapením tohoto čísla určitě je společný text matematika Martina Dvořáka a Jiřího X. Doležala o abstraktním matematickém modelu chaosu, který na své ulitě nosí mořský šnek homolice vznešená, a jehož prozaický závěr zní: Evoluce i věda ve shodě došly k samému základu matematiky.
I v letošním ročníku budeme pravidelně přinášet články poukazující na naléhavost řešit klimatickou krizi, do níž se svět lidským přičiněním dostal. Pro někoho může být překvapivé, jak autenticky, zodpovědně a důsledně se s potřebou skončit s využíváním fosilních paliv vyrovnávají mladí tvůrci, laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého. Jednoznačně správně chápou to, co bohužel není zřejmé ani všem, od nichž jsou zásadní a jasné kroky k nefosilní, klimaticky neutrální Evropě očekávány. Tragické události posledních dnů ukazují, že váhání s opuštěním fosilních paliv neznamená jen hrozbu klimatickou, závislost na ruském plynu bezprostředně ohrozila náš svět a naše životy.
Přejeme vám radost i poučení při čtení následujících sedmačtyřiceti stran, z nichž některé by mohly být inspirací pro vaše vycházky a výlety do jarní přírody. V červnu na shledanou.
Yvonna Gaillyová - Bohdana Fabiánová