Vstup pro předplatitele: |
Džbán luny na střepy
rozbil se o vrch gruně,
Měsíc jej neslepí,
pro lásku půlnoc stůně.
Pec slunce nad lesy
již vypaluje hlínu
na nový džbán a zavěsí
jej brzy nad krajinu
(Jindřich Zogata)
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) si je vědom nutnosti rychlého přechodu výroby energie od zdrojů neobnovitelných, zejména fosilních paliv, k obnovitelným zdrojům energie (OZE) a tento přechod plně podporuje. ČSOP zároveň konstatuje, že tento přechod pokud možno nesmí probíhat na úkor jiných hodnot, kterými naše země oplývá a které jsou z velké části neobnovitelné.
Pro stanovení rychlosti budování a diferenciace nových OZE v České republice stále chybí jasný strategický plán
Z řady publikovaných scénářů dekarbonizace energetiky do roku 2050 plyne, že celková spotřeba elektřiny naroste až na dvojnásobek současného stavu, přičemž bude vyráběna jen z bezemisních zdrojů. Toto navýšení je vyvoláno potřebou nahradit fosilní zdroje v sektoru dopravy (železnice, silniční doprava) a sektoru budov (vytápění, chlazení) a částečně i v průmyslu. ČSOP upozorňuje, že z hlediska dopadu na přírodní a krajinářské hodnoty se jednotlivé stávající typy OZE výrazně vzájemně liší.
Je rolí státu, aby upřednostňoval a zvýhodňoval budování takových OZE, jejichž negativní dopad na ostatní hodnoty bude co nejmenší
Z nejčastěji diskutovaných OZE - tj. využití biomasy, malé vodní elektrárny, fotovoltaické elektrárny (FVE) a větrné elektrárny (VTE), mají největší potenciál FVE a VTE. Potenciál malých vodních elektráren je prakticky vyčerpán. Ve využívání biomasy je nezbytné velmi pečlivě při posuzování dbát, aby nedocházelo k degradaci půd a negativnímu vlivu na biodiverzitu. Velkým problémem je využívání primární lesní biomasy na energetické účely, což musí být přísně posuzováno a limitováno. Biomasa by vždy měla být považována pouze za doplňkový zdroj, který může vyrovnávat kolísání výkonu FVE a VTE.
ČSOP považuje u nás za nejpřijatelnější obnovitelný zdroj energie fotovoltaické elektrárny umísťované na stávajících stavbách
U FVE umísťovaných na zemědělské (a jiné) půdě je důležitým faktorem, o jak velký zábor půdy se jedná, jaká je její poloha vůči okolním biotopům a zda oplocená FVE například nebrání migraci zvířat. Kombinace zemědělské výroby a FVE na jedné ploše (agrivoltaika) je v tomto případě žádoucí.
Významnou pozornost je nutné věnovat plánování větrných elektráren
Z hlediska výskytu živočichů potenciálně ohrožených činností VTE (ptáci a letouni) považuje ČSOP za nezbytné, aby součástí povolovacího procesu byly studie o výskytu ptáků a netopýrů v dané lokalitě v průběhu roku, a to i v prostoru/výšce, ve které se lopatky VTE pohybují.
Vymezení „pro - go to“ a „proti - no go to“ zón pro OZE
Z výše uvedených důvodů považuje ČSOP za žádoucí povinnost státu stanovit kritéria pro nebo proti u OZE dle chystané novely směrnice EU o obnovitelných zdrojích (RED) a plánu REPower EU a diferencovat podle jednotlivých typů OZE (v zónách „go to“ bude predikce veřejného zájmu výstavby OZE). Výsledkem by mělo být, že:
Reálné nebezpečí státem nekoordinovaného mixu OZE v ČR
Vzhledem k faktu, že existuje oprávněný a stále rostoucí zájem výrobců nejrůznějších typů OZE začít s budováním OZE ve velkém měřítku prakticky na celém území ČR, považuje ČSOP za alarmující, že stát tomuto zájmu nevychází vstříc. Zejména tím, že nezná objem budoucí spotřeby energií v krátko- i dlouhodobém časovém horizontu, nezná potenciální kapacitu FVE vybudovaných na stávajících stavbách (které jsou z hlediska negativního dopadu na přírodní hodnoty nejpřijatelnější), a nezná tedy ani kapacitu, kterou bude potřebné zajistit ostatními, z hlediska zachování přírodních a krajinářských hodnot méně vhodnými typy OZE.
Úspory energií na prvním místě
ČSOP konstatuje, že stát by měl mnohem více než doposud podporovat vznik FVE na stavbách, a to nejenom dotacemi na pořízení, ale i umožněním existence komunitních zdrojů OZE či zajištěním výkupu vyrobené energie z malých lokálních OZE do veřejné sítě. Zajištěním výkupu by zcela jednoznačně došlo k úsporám ve spotřebě elektřiny a právě podpora úspor spotřeby energií by měla být nedílnou součástí přechodu na obnovitelné zdroje energie.
Stanovisko přijala Ústřední výkonná rada Českého svazu ochránců přírody dne 11. 2. 2023.