Čtení na tyto dny

Principy

Muž
naklání se k dítěti
důrazně říká
nad rudou růží
To je heřmánek
opakuj
a dobrásek opakuje
heřmánek je to

Heřmánku můj
jedno mi to není
Víš o nás ještě
růžičko červená

(Jiřina Salaquardová) 

 

Doporučujeme ke čtení

Tragikomedie ochrany přírody

Tomáš Grim, č. 4/2024, s. 2-5, pro předplatitele

Dostat pořádný kartáč není na škodu

Pavel Pechoušek, Vilém Jurek, č. 4/2024, s. 10-12, pro předplatitele

Populace versus druhy

Mojmír Vlašín, č. 4/2024, s. 29, pro předplatitele

Reportáž opožděná o třicet pět let

Václav Štěpánek, č. 4/2024, s. 34-37, pro předplatitele

Data v plánování péče o chráněná území

Jonáš Gaigr, Eva Knižátková, č. 3/2024, s. 5-7, pro předplatitele

Pohled za hranice – dva odlišné světy, Arménie a Finsko

Jindřich Chlapek, Jaakko J. Ilvonen, č. 3/2024, s. 17-20, pro předplatitele

Odkaz Josefa Vavrouška je dnes dvojnásobne aktuálny

Mikuláš Huba, č. 3/2024, s. 28-31

Ubývá u nás ptáků?

Alena Klvaňová, č. 2/2024, s. 2-6, pro předplatitele

Nová chráněná území v Brně

Vilém Jurek, č. 2/2024, s. 32-33, pro předplatitele

Pohádka o standardizované biodiverzitě aneb jak příroda nedostala dotaci


David Veselý, č. 4/2023, s. 33

Za devatero horami a devatero řekami bydlela Příroda. Vedlo se jí celkem dobře, voda zurčela, ptáčci šveholili a motýli poletovali po loukách. Občas se ale i v této idylce objevil nesoulad, někdy tak dlouho nepršelo, že voda v potocích přestala zurčet, motýly na loukách občas zasypal sníh, nebo naopak v létě ze samého horka ptáčkům hlas v hrdle vyschnul. Tahle Příroda byla stará jako sama příroda, a tak věděla, že k takovým zmatkům prostě občas dochází, a byla celkem v klidu. Některá zvířátka, zvláště ta, co nechodila po čtyřech, si ale začala stěžovat.

A tak se Příroda rozhodla, že jestli v tom chce udělat pořádek, musí si požádat o dotaci. Zašla proto za černokněžníkem, který měl složité magické jméno Pravidla pro žadatele a příjemce, které si nikdo nepamatoval, a proto mu říkali prostě Pržap. „Kouzelníku Pržape,“ zeptala se Příroda, „nemohla bych taky dostat dotaci?“ „Anhal nathrakh, urthvas bethad, dokhjel djenve,“ začal kouzelník zcela srozumitelně vysvětlovat, „Abrakadabra, na co bys tu dotaci chtěla?“

„No, dívala jsem se včera v nivě a mám tam pár hezkých tůní,“ zamyslela se Příroda. „Ovšem, jakoupak mají hloubku?“ zeptal se kouzelník. „No, různou, jak už tak to bývá. Mám tam hluboké poříční tůně, zanikající odtržená říční ramena, nebo třeba jenom kaluž po vyvráceném stromu. Ale s tebou mohu hovořit na úrovni, takže tam mám eupotamon i parapotamon. Mělký plesiopotamon kousek od řeky, ale i hluboký paleopotamon, který je kupodivu od řeky vzdálenější. Takže hloubka? Ta je několik metrů, nebo třeba i nula“.

„Ho hó,“ zasmál se kouzelník, „jak tůň nemá hloubku jeden a půl metru, nedostaneš ani korunu. Na to máme tabulky. Co tam máš dál?“

„Tak, teď moje nejmilejší vodní toky. Mohu ti nabídnout složitou krajku koryt divočících toků, kdy se toky drží v jednom a za chvíli zase v jiném korytě. Nebo toky, které vysychají, ale přesto jsou důležitou osou krajiny“, rozněžnila se Příroda. „Zastav,“ přerušil ji kouzelník, „to máš zase smůlu. Pokud korytem neprotéká voda 24 hodin, 365 dnů v roce, tak se nejedná o vodní tok, i kdyby se celá fluviální morfologie stavěla na hlavu.“

Víš co, kouzelníku? O tom dalším se už raději ani nebudeme bavit,“ řekla Příroda.

A tak Příroda odešla bez dotace. Měla prostě málo glajchšaltovanou diverzitu, která neodpovídala metodickým pokynům, pravidlům ani standardům. Po loukách dál poletovali motýli, voda zurčela v potocích a šveholili ptáci, Příroda sice nedostala dotaci, ale byla spokojená. Šťastná to žena, řekla by paní kněžna. Ale je to jenom pohádka.

David Veselý

csop veronica
facebook
Naším posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
ISSN 1213-0699 | ZO ČSOP Veronica | Panská 9, 602 00 Brno | mapa stránek časopisu