Čtení na tyto dny

Česna

Včely snášejí vosk na pečeti
a pohankový med
na dvoje sliby pod přísahou
na ztuhlý úsměv kolem úst

V té dvojí lásce zapřisáhlé
nebeskou modří drnčí na zápěstí sklo

Matku včelstev vynášejí z úlu
česnem - puklinou v pečeti

(Jindřich Zogata
Dým ohnic, 1991) 

 

Doporučujeme ke čtení

Ubývá u nás ptáků?

Alena Klvaňová, č. 2/2024, s. 2-6, pro předplatitele

Nová chráněná území v Brně

Vilém Jurek, č. 2/2024, s. 32-33, pro předplatitele

Přírodní řeky jako překvapení Polska

Roman Barták, č. 2/2024, s. 34-35

Návrat vlčího zpěvu Jaroslava Monte Kvasnici

Jiřina Lacinová, č. 2/2024, s. 44-45

Pouť na Svatou Horu II. Pěší putování

Václav Štěpánek, č. 1/2024, s. 2-6, pro předplatitele

Putování za vyplaveným dřevem

Petr Čermák, č. 1/2024, s. 20-22, pro předplatitele

Beskydy Rudolfa Jandy. Věnováno 50. výročí vzniku CHKO Beskydy

Václav Štěpánek, č. 1/2024, , pro předplatitele

Pouť na Svatou Horu I

Václav Štěpánek, č. 4/2023, s. 26-31, pro předplatitele

Vážení a milí čtenáři, … (editorial)


Bohdana Fabiánová, č. 1/2024, s. 1

Vážení a milí čtenáři,

letošní první číslo je bez zásadního tématu a na dvaatřiceti stranách přináší zajímavé příspěvky. Pokračování Poutě na Svatou Horu, vracíme se po nějakém čase i k Novomlýnským nádržím, otiskujeme reakci na text Jaroslava Monte Kvasnici věnovaný vlkům, podíváme se na zoubek „věčnému bodu“, vzpomeneme na profesora Rudolfa Musila a daleko na sever se vypravíme za vyplaveným dřevem. Letos se chceme v poradně pravidelně věnovat odpadům, třídíme výborně, takže si trošku posvítíme na recyklaci. A hned začneme odpadem produkovaným lidským tělem a tomu, kam s ním ve volné přírodě. Součástí prvního čísla, jak jste už zjistili, je příloha. A ne příloha ledajaká. Václav Štěpánek vybral z archivu časopisu Veronica fotografie Rudolfa Jandy a představuje nám Beskydy, jaké už nejsou. Ale nechci předbíhat, všechno vám povědí fotografie a texty.

Napsala jsem několik verzí úvodníku a všechny nakonec skončily v koši v rohu mé obrazovky, a tak jsem se vrátila ke své původní myšlence. Chci se s vámi podělit o to, čeho jsem od Vánoc plná, o svůj prožitek z knihy loňského devadesátníka Miloslava Nevrlého Kniha o Jizerských horách. Namítnete, že nejde přece o žádnou novinku, pro první vydání bychom se museli vrátit do jednoho čtvrtečního rána roku 1972 a pak pro další vydání do let 1980, 1996 a 2007. Nevadí. 20. března začíná jaro, a proto si vypůjčím z této knihy k citaci kapitolu BŘEZEN, měsíc vonných polední. Několik odstavců, které platí nejen pro drsné a kouzelné Jizerské hory. Řádky jsou zároveň romantické i podmanivě skutečné. A jako by neplatily jen o horách, váncích a větrech, ale o životě vůbec:

… I u nás někdy vanou březnovými horami hebké a mámivé větry, tělo otvírají a slzy do očí vhánějí. Letět! Odešly čilé únorové běhy horami: únava vládne. Ploužím se sálavými sněhy co noha nohu mine. Odevšad stéká voda, jako když prudké jaro přichází k Velkému Otročímu jezeru. Vzduchem přicházejí zprávy o mocných věcech: lesy i vzduch za poledne voní po dlouhém čase životem a jihem. …

A ve stejném měsíci o kousíček dále:

… Ledový vítr hnal se svistem přes ušlehanou bílou pláň oslepující sněhovou smršť. Daleko zmizely jižní vánky! Do hor vtrhl znovu těžký sever. …

Hezké počtení plné smyslu.

Bohdana Fabiánová

csop veronica
facebook
Naším posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
ISSN 1213-0699 | ZO ČSOP Veronica | Panská 9, 602 00 Brno | mapa stránek časopisu