Čtení na tyto dny

Řeky se ptám

kam zmizeli jelci
zpod splavu

Tam zatím dál
stéká čas
Olejové skvrny
se roztékají ve vrásky
a zpod břehů
uniká život

s vodou zbytečně
rozšvihanou vlasci rybářů
stárneš

Je to i moje vina

Kdy jsem naposled
učinil pokání

(Otakar Štěpánek) 

 

Doporučujeme ke čtení

Pouť na Svatou Horu I

Václav Štěpánek, č. 4/2023, s. 26-31, pro předplatitele

Jsou cesty kamenů, květů a v nich návrat (krátká potulka rodnou i domovskou Vysočinou)

Miloš Doležal, č. 4/2023, s. 18-21, pro předplatitele

Když horizontálu cesty protne vertikála, pak se cesta stává poutí

Josef Kroutvor, Pavel Klvač, č. 4/2023, s. 2-3, pro předplatitele

Ohlédnutí za půlstoletím Ramsarské úmluvy

Jan Plesník, č. 3/2023, s. 2-5, pro předplatitele

K hydromorfologickému působení bobra evropského

Tomáš Just, č. 3/2023, s. 29-33

Algolog v mokřadech

Olga Lepšová-Skácelová, č. 3/2023, s. 39-41, pro předplatitele

Hnízdění ve věnci

Dagmar Pecková, č. 3/2023, s. 46-47

Na obranu kopřiv


Helena Vlašínová, č. 1/1988, str. 16-17

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) není zatím předmětem zájmu ochránců přírody; k zamyšlení nad ní mne přivedl dopis inženýra F. U., uveřejněný v úvodu článku „Causa vlk“ v časopise Naší přírodou č. 12/1987. Autor dopisu označuje hanlivě M. Vlašína jako „požírače spařených kopřiv“ jen proto, že se zastává vlků. Ráda bych se M. Vlašína zastala, bylo by ale zřejmé, že mu nadržuji (zavrhovaný je totiž mým mužem), musím se tedy zastat alespoň kopřiv. Nevidím nic špatného na tom, že kopřivy obohacují jídelníček naší rodiny. Na jaře jim mnohdy dám přednost před rychlenou zeleninou a nedělám to jen z „ekonomických důvodů“. Špenát z jarních kopřiv je chutnější i zdravější než ze zmrazeného polotovaru. Podotýkám, že kopřivy sbírám na okraji lesa, kde nejsou přehnojené ani znečištěné. Pokud autor zmíněného dopisu čte tyto řádky, může je považovat za pozvání. Třeba na velikonoční nádivku, nebo kopřivový bramborák neboli cmundu. Ódu na kopřivy pěl už na stránkách Mladého světa Péťa Vařič, nebudu se tedy opakovat. Fantazii se prostě meze nekladou, snad jen poznámku na okraj - zmíněný pisatel dopisu správně uhodl, že kopřivy konzumujeme tepelně zpracované, syrové obsahují jedovatou bílkovinu.

O tom, jak kopřivy svědčí drůbeži, zvláště housatům, ví každá venkovská hospodyně, mnohé si je suší na zimu do zásoby. Že kopřivy svědčí i dětem, se trochu zapomíná. Přitom mohou často pomoci i tam, kde lékaři zůstávají bezradní nad neduživými, bledými dětmi. Kopřivy zlepšují totiž univerzálně všechny důležité funkce těla - tvorbu krve, funkci jater a žlučníku, střev, srdce, cévního systému i ledvin. Působí příznivě vysokým obsahem minerálních látek (vápníku, draslíku, sodíku a hlavně železa), vitamínů (provitaminy A, B1, kyselina pantotenová, v mladých listech vitamín C) a dalších biologicky účinných látek (acetylcholin, histamin, serotonin a další). Důležitý je i obsah glukokininů, snižujících obsah cukru v krvi, pro který se kopřiva stala i součástí  diabetických čajů. Močopudného působení kyseliny křemičité se zase využívá při jarních bylinných kůrách a při léčbě revmatismu.

Dnes má kopřiva největší význam jako důležitý zdroj chlorofylu pro průmyslovou výrobu. Chlorofyl má protizánětlivé a dezodorační účinky a velice dobře působí při hojení ran a regeneraci nové pokožky. Z chlorofylu se vyrábí také vitamín K a řada léčivých i kosmetických přípravků. Není tedy divu, že je kopřiva důležitou vývozní drogou.

Bohatou kštici vám sice kopřiva z pleše neudělá, ale koupel v odvaru z kopřiv, obklady a masáže vás osvěží a výborně doplní pití kopřivového čaje (zkuste ho vylepšit špetkou máty, šalvěje nebo heřmánku).

Kopřivy mohou prospět i vaší zahrádce. Zkuste je na 14 dní naložit do vody (raději na odlehlejším místě) a získáte kvalitní hnojivo a zároveň postřik proti mšicím. Ten je nutno po několika dnech opakovat, na vajíčka nepůsobí.

Nebojím se, že na základě mé propagace vymizí kopřivy z naší přírody. Mají skvělou regenerační schopnost a navíc díky štědrým zemědělcům, kteří nešetří drahými dusíkatými hnojivy, stále přibývá míst, kde se kopřivám výborně daří. Přes veškerou úctu, kterou mám k léčivé síle kopřiv, sleduji rozrůstající se kopřiviště, signalizující splachy z polí, se smutnou vzpomínkou na bývalé květnaté meze. Za to ale kopřivy nemohou.

csop veronica
facebook
Naším posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
ISSN 1213-0699 | ZO ČSOP Veronica | Panská 9, 602 00 Brno | mapa stránek časopisu