Vstup pro předplatitele: |
Džbán luny na střepy
rozbil se o vrch gruně,
Měsíc jej neslepí,
pro lásku půlnoc stůně.
Pec slunce nad lesy
již vypaluje hlínu
na nový džbán a zavěsí
jej brzy nad krajinu
(Jindřich Zogata)
Jak jsou včelaři u vás organizováni? Jaký je podíl profesionálních a amatérských včelařů?
Pro většinu německých včelařů jsou včely koníčkem. Chovají méně než 10 včelstev a med vyrábějí především pro vlastní potřebu. V Německu je ve včelařských sdruženích registrováno přes 80 tisíc včelařů s více než 1 milionem včelstev. Spolky včelařů jsou organizovány podle regionů a zastřešuje je německá včelařská organizace Deutscher Imkerbund (DIB).
Podle počtu včelstev můžeme německé včelaře rozdělit takto:
Existují nějaké formy státní podpory včelařů (na opylování, místní produkty apod.)? Existují ve vaší zemi programy na druhovou ochranu včel? Jsou u vás oblasti, kde se vyskytují původní plemena včel?
Státní podpora včelařům téměř neexistuje. Pouze několik států (Bavorsko a Bádensko- Württembersko) poskytuje malou podporu začínajícím včelařům k nákupu základního vybavení.
Působí u nás asociace, která se snaží navrátit do Německa mizející původní plemeno včely medonosné - včelu tmavou (Apis mellifera subsp. mellifera). Všechna původní plemena včely medonosné dnes nahrazuje včela kraňská (Apis mellifera subsp. carnica), která pochází z jihovýchodní oblasti Alp.
Proč vůbec včelaříte? Pokračujete tím v rodinné tradici, či jste ji založil?
Svou profesní dráhu jsem začal jako biolog, zkoumal jsem včelí parazity a vliv pesticidů na včely. Od svých 25 let včelařím a v současnosti mám 30 včelstev. Nicméně v mé rodině taková tradice nebyla, jsem prvním a také jediným, kdo v naší rodině chová včely.
Děkujeme za rozhovor.
Wolfgang Fremuth - ředitel evropské sekce Frankfurtské zoologické společnosti (Zoologische Gesellschaft Frankfurt), Frankfurt nad Mohanem, www.zgf.de