Vstup pro předplatitele: |
Džbán luny na střepy
rozbil se o vrch gruně,
Měsíc jej neslepí,
pro lásku půlnoc stůně.
Pec slunce nad lesy
již vypaluje hlínu
na nový džbán a zavěsí
jej brzy nad krajinu
(Jindřich Zogata)
Počátkem února se v rakouském Langenlois konala česko-rakouská konference Veřejná zeleň, kterou spolupořádal Ekologický institut Veronica. Hlavním poselstvím bylo nové chápání města a urbanismu - město už nemá být jen místem, odkud vyrážíme na výlet za zelení na venkov, ale mělo by skýtat takové možnosti, abychom se z výhod krajiny či zahrady mohli těšit i v každodenním životě.
Jednotlivé příspěvky spojovala témata tzv. městského farmaření, městského zahradničení a rostoucí snahy o ekologizaci ploch veřejné zeleně. Městské zahradničení se v současné době stává doslova megatrendem - například v centru Berlína se prakticky stalo součástí popkultury a třeba taková domácí marmeláda tam má podobnou prestiž jako iPod. Ve městě se dá zahradničit skoro všude a ve všem. Rodí se zahrady vertikální, střešní, na balkonech, za oknem, pěstuje se v rozmanitých nádobách, obalech či květináčích. Zelenina tak není zcestovalejší než my a člověk se navíc nemusí omezovat jen na dva druhy podezřele vyhlížejících okurek ze supermarketu. Téměř každému návštěvníkovi konference zůstala ústa pootevřená, když Wolfgang Palme z výzkumného ústavu zeleniny v Schönbrunnu prezentoval, o kolik rozmanitých druhů zeleniny jsme ochuzeni při nakupování v běžných obchodech.
Velká část konference byla věnována tzv. komunitním zahradám - formě městského zahradničení, která kromě samozásobitelství, zábavy, psychického a fyzického odpočinku podporuje i pozitivní sociální vazby ve městě. V Německu a Rakousku se jedná o poměrně rozvinutý fenomén, u nás proniká tato myšlenka do měst pomaleji. Komunitním zahradám v Německu byl věnován příspěvek Christy Müller, autorky knihy Urban Gardening, o návratu zahrad do měst, o zahradách v Rakousku hovořila Nadja Madlener ze sdružení Gartenpolylog, které pomocí zahradničení zapojuje do veřejného života uprchlíky a migranty. Za Česko představila Lucie Komendová z Atelieru Gaia Otevřenou zahradu Nadace Partnerství v Brně pod Špilberkem. Zdůrazněn byl význam městské veřejné zeleně pro zážitkovou pedagogiku. Jak děti, tak dospělí mohou díky přírodním a komunitním zahradám proniknout do tajů ekologických souvislostí, přírodních zákonů a pěstování zeleniny.
Nezbývá tedy než se těšit, že svěží vítr přednášených témat bude našimi městy vát čím dál tím více.
Kateřina Pařízková
ekologická poradkyně Ekologického institutu Veronica