Čtení na tyto dny

Nov

Džbán luny na střepy
rozbil se o vrch gruně,
Měsíc jej neslepí,
pro lásku půlnoc stůně.

Pec slunce nad lesy
již vypaluje hlínu
na nový džbán a zavěsí
jej brzy nad krajinu

(Jindřich Zogata)

 

Doporučujeme ke čtení

Data v plánování péče o chráněná území

Jonáš Gaigr, Eva Knižátková, č. 3/2024, s. 5-7, pro předplatitele

Pohled za hranice – dva odlišné světy, Arménie a Finsko

Jindřich Chlapek, Jaakko J. Ilvonen, č. 3/2024, s. 17-20, pro předplatitele

Odkaz Josefa Vavrouška je dnes dvojnásobne aktuálny

Mikuláš Huba, č. 3/2024, s. 28-31

Ubývá u nás ptáků?

Alena Klvaňová, č. 2/2024, s. 2-6, pro předplatitele

Nová chráněná území v Brně

Vilém Jurek, č. 2/2024, s. 32-33, pro předplatitele

Přírodní řeky jako překvapení Polska

Roman Barták, č. 2/2024, s. 34-35

Návrat vlčího zpěvu Jaroslava Monte Kvasnici

Jiřina Lacinová, č. 2/2024, s. 44-45

Ze života čápů


Stanislav Chvapil, č. 5/2010, str. 27

ZO ČSOP Ciconia nasbírala zajímavá zjištění ze života čápů bílých. V době velkého vedra a slunečního žáru si dospělí ptáci pokálejí svým vlastním řídkým trusem nohy. Po jeho zaschnutí běháky nejsou červené, ale bílé a lépe se od nich odrážejí sluneční paprsky.

Rodiče se na hnízdě u malých mláďat neustále střídají a chrání je před nepohodou i případným predátorem. Při deštích, krupobití, nebo silném slunečním záření roztáhnou nad mláďaty křídla a chrání je tak před nepříznivými vlivy počasí. Na jednom hnízdě v jižních Čechách kroupy bušily do dospělého čápa tak, že se mu na hlavě objevila krev, ale mláďata byla zachráněna. Pečovací reflex se však postupně vytrácí, když jsou mláďata větší, již je rodiče soustavně nehlídají. Rozborem kadáverů uhynulých mláďat bylo také zjištěno, že jsou v nepatrné míře krmena nejen živočišnou, ale i rostlinnou potravou.

Občas se stává, že u nás jednotliví čápi bílí, výjimečně i černí zůstávají přes zimu. Někdy to bývají handicapovaní jedinci, ale v posledních letech se množí případy zimování naprosto zdravých ptáků i celých párů. Např. v Horažďovicích na Klatovsku zimuje dospělý pár čápů bílých již pátou sezonu. Mediálně nejznámější je zimování adultního páru čápů bílých v Blatné v okrese Strakonice. Čapí hnízdo je v Blatné na komíně bývalého pivovaru a v roce 2005 tu zahnízdil pár. Z černého plastového kroužku na pravé noze samice jsme mohli odečíst, že jako mládě na hnízdě byla kroužkována v roce 2003 v Gerhardshofen (Mittelfranken) v Německu. Její partner byl v daném roce bez kroužku. V roce 2005 vyvedli dvě mláďata, samice tedy hnízdila již ve věku dvou let! V roce 2006 přilétli na hnízdo oba čápi najednou. Samice stejná, samec však jiný, se zeleným kroužkem na pravé noze nad běhákem. Toho roku vyvedli opět dvě mláďata, která byla kroužkována. Dospělý pár zůstal v Blatné velmi dlouho, minimálně do konce listopadu 2006. Samec lokalitu na zimu vůbec neopustil a úspěšně přezimoval. Na jeho kroužku jsou jen písmena PR, byl pravděpodobně kroužkován organizací Bezirkstelle für Naturschutz z Karlsruhe v Německu, tedy nikoliv kroužkem ornitologické stanice. V následujícím roce se kroužkovaná samice na hnízdiště vrátila již 9. března 2007 a 15. června poprvé vzlétla jejich 4 mláďata. Čapí pár Blatnou již neopustil a od té doby trvale zůstává. V roce 2008 vyvedl tři mláďata, v roce 2009 se ptáci pářili již v únoru a vyvedli dvě čápata. V zimě 2009/2010 úspěšně přečkali i -27 °C mrazu. Pracovníci Blatenské ryby je však přikrmovali. Rozsekané kousky ryb jim házeli lopatou na led zamrzlého rybníka, který obklopuje místní zámek. Zajímavé je, že mláďata tohoto čapího páru, který v Blatné přečkal již čtvrtou zimu, vždy po vyvedení normálně odlétají.

Stanislav Chvapil
ZO ČSOP Ciconia, Roudnice nad Labem
ciconia.roudnice(zavináč)centrum.cz

csop veronica
facebook
Naším posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
ISSN 1213-0699 | ZO ČSOP Veronica | Panská 9, 602 00 Brno | mapa stránek časopisu