Vstup pro předplatitele: |
Ptáci stoupali nad lesem
jak jiskry
Dvojhlasně
O dvou křídlech
Až zdálo se že nevzlétají
ale že země padá
Bylo ticho
jako v přesýpacích hodinách
anebo ve skále
ale tak ostré
jak večerní obloha
kdy padají hvězdy
a na studánkách řek
omdlévá voda
Na počest ptáků
spících řek a hlubokého lesa
zdvihá ticho
studánku
jako první pokus bohů o pohár
(Josef Hrubý)
Hora J., Cepák J., Kloubec B., Bureš J., Ševčík J.: Ptáci národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý. Ministerstvo životního prostředí, [Praha 2009], 88 s.
Úhledná brožura malého formátu nese podtitul Změny v avifauně a biotopech v období let 1947-2009. Málokterá lokalita u nás si zasluhuje takovou pozornost jako NPR Velký a Malý Tisý, jedna z prvních jihočeských rybničních lokalit vyhlášená jako národní přírodní rezervace. Především důvody ornitologické vedly dr. Jana Hanzáka z Národního muzea v Praze, aby se od roku 1947 snažil vyhlásit pro rybník ochranný statut, což se v roce 1957 podařilo. V roce 1989 byla rezervace zařazena do evropského seznamu Important Bird Areas a později s CHKO Třeboňsko do soustavy Natura 2000.
V roce 1952 byla na hrázi rybníka postavena terénní stanice České společnosti ornitologické, která je spojena s dalšími téměř nepřetržitými výzkumnými aktivitami. Stanici využívali dlouhá léta i posluchači Přírodovědecké fakulty UK, prošly tudy mnohé exkurze ornitologické, ale i chiropterologické, entomologické či parazitologické. V posledních letech je rybník Velký Tisý součástí více soustavných monitorovacích aktivit.
A tak v přehledné a graficky velmi dobře upravené brožuře je možné se poučit nejen o historii výzkumů a lidí kolem nich, ale zejména o výsledcích dlouhodobých sledování rybníka, hospodářských a ochranářských aktivit i směrnic pro další existenci tohoto významného krajinného fenoménu.
Pedantický až malicherný bibliograf by mohl publikaci vytknout neuvedení roku vydání, ani údajů, kde a za kolik lze brožuru získat. V tab. 2 na první pohled zarazí hodnota dominance 0,00 u bramborníčka hnědého v Šatlavách, resp. nesouhlas součtů se souhrnnými 100 % v jednotlivých sloupcích.
Karel Hudec
ornitolog