Vstup pro předplatitele: |
Džbán luny na střepy
rozbil se o vrch gruně,
Měsíc jej neslepí,
pro lásku půlnoc stůně.
Pec slunce nad lesy
již vypaluje hlínu
na nový džbán a zavěsí
jej brzy nad krajinu
(Jindřich Zogata)
Hnutí DUHA prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, že Česká republika bude snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně - krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny nebo snadná recyklace.
Proč takový zákon potřebujeme? Protože Česká republika se 12 tunami na obyvatele a rok patří k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého - ale globální změny podnebí nejvíce odnesou lidé v Africe, Indii a dalších chudých zemích. Protože česká ekonomika loni každý den utratila 380 milionů korun jenom za dovoz ropy. Protože Česká republika a česká vláda musí přijmout svůj díl odpovědnosti za rychlé přibývání skleníkových plynů.
Přitom necháváme ležet ladem výborné příležitosti, jak srazit exhalace, dovoz surovin i náklady. Sousední Německo recykluje asi polovinu komunálního odpadu a některé státy ještě více. Ale Česká republika kulhá na 20 procentech. Zdejší možnosti energetických úspor zateplením domů jsou asi pětinásobkem energie z uhlí, které bychom získali kontroverzním rozšiřováním uhelných dolů na Mostecku. Nevyužíváme je. Pačesova komise propočetla, že solární kolektory, výtopny na biomasu a podobná zařízení mohou pokrýt asi 43 % ze současné spotřeby energie v našich budovách. Nepokrývají. Už se současnými technologiemi by domácí průmysl mohl vylepšit svoji energetickou efektivnost o ekvivalent dvou Temelínů. Nevylepšuje. Větrné elektrárny, jež u nás lze rozumně - beze škod v krajině a přírodě - postavit, by snížily exhalace stejně, jako kdyby půl milionu aut zůstalo v garáži. Leč nestojí.
Často se říká, že inovace, nové technologie a obnovitelné zdroje energie jsou obecně drahé, což přespříliš zatěžuje podniky i rodiny. Ale podívejme se na jeden příklad za všechny. Komerční cena solárních fotovoltaických modulů se ze 32 dolarů na každý watt instalovaného výkonu v roce 1979 propadla na 3 dolary v roce 2006. S každým zvýšením výroby na dvojnásobek klesají ceny panelů o 18 %. Cena jedné kilowatthodiny větrné elektřiny od konce 80. let klesla na méně než desetinu. Masovější výroba a inovace tedy soustavně snižují náklady.
Návrh Hnutí DUHA je inspirován britským zákonem, který odborníci považují za vzorový. Shodla se na něm vláda i opoziční strany, vlivné ekologické a humanitární organizace, odbory i Konfederace britského průmyslu. A u nás? Zákon na desítky let dopředu nasměruje investice v českém průmyslu. Všichni hráči českého hospodářství budou mít jasně nastavená pravidla a budou moci v dlouhodobém horizontu plánovat své investice. I proto by se na něm politické strany měly rámcově dohodnout - podobně jako na důchodové reformě. Hnutí DUHA chce politické strany k takové dohodě přimět.
Podle reprezentativního průzkumu je pro přijetí zákona také 66 % české veřejnosti. Ke kampani se každým dnem připojují i občané a ze stránky www.velkavyzva.cz odesílají e-maily svým poslankyním a poslancům, jimiž je vyzývají k podpoře zákona.
Zákon u nás už nyní podporuje Václav Havel a další osobnosti, například hudebník Jan Budař, herečka Simona Stašová, spisovatel Ivan Klíma, předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček nebo docent Pavel Nováček, šéf katedry rozvojových studií na Univerzitě Palackého, ekologický expert ODS Bedřich Moldan a na čtyři desítky nevládních organizací. Strana zelených a ČSSD zákon zahrnuly do svých předvolebních programů. Iniciativa má zastánce i v zahraničí. Zpěvák Thom Yorke podporoval The Big Ask, britskou Velkou výzvu, kde tamní Přátelé Země přesvědčili vládu, aby průkopnický zákon předložila a prosadila. Tím přispěla ke zmírnění globálních změn klimatu. Při pražském koncertu skupiny Radiohead, jejímž je frontmanem, vyjádřil Thom Yorke podporu také české Velké výzvě.
Až po volbách začnou politici přemýšlet, co podniknout, tady je jeden tip: přijít se zákonem po vzoru Velké Británie, který rozhýbe zelené inovace.
Mgr. Martin Mikeska - vedoucí programu Energie Hnutí DUHA, martin.mikeska(zavináč)hnutiduha.cz