Vstup pro předplatitele: |
Začátek od konce
Jsme Petr, Zdenka, Jasmínka a Modřínek. Bydlíme na úpatí Chřibů, kilometr od cesty, dva od vesnice. Staráme se o 3,5 ha pozemku, z čehož polovinu tvoří předválečný sad jabloní, slivoní a třešní, sem tam hrušeň. Zbytek jsou louky, zahrada, kousek divočiny a lesa. Bydlí s námi dvě kočky a proměnlivý počet koťat. V současné době obhospodařujeme tři včelí úly a na letní sezonu se k nám přidalo patnáct ovčích sekaček udržujících podrost v sadu a na louce.
V lednu 2011 jsme se nastěhovali do domku, který jsme si postavili ze dřeva a ovčí vlny. Strávili jsme tu už druhou zimu a je to stále lepší. Sázíme, pečujeme, sklízíme, vytváříme přírodní zahradu s využitím principů permakultury. Zdenka zvelebuje zeleninovou zahrádku, já stromy. Rádi spíme venku. Rádi jíme med. Rádi posloucháme zpěv ptáků nebo pozorujeme srny, divočáky, zajíce či lišky. Jsme rádi, že naše děti mohou vyrůstat v přírodě, rytmu ročních dob a dechu Země.
Loni jsme kouzlili povidla, předloni mošt, letos budeme ovoce sušit. Zatím je pořád co objevovat a rozvíjet. Učíme se tady žít v souladu s přírodou. Nabízíme místo i jiným lidem pro inspiraci či společné hledání. Je možné k nám na několik dní přijet do maringotky a vyzkoušet si život v přírodě. V našem příběhu se mísí zájem o ekologii, studium zážitkové pedagogiky a přírodní výchovy, zkušenosti ze zahraničních studijních a pracovních pobytů v Anglii, Švédsku, USA a JAR. Viděli a zažili jsme různé způsoby bydlení. V USA a JAR jsme měli možnost dohromady rok a půl žít v přírodě několik kilometrů od nejbližších osad.
Vstřebatelnost důležitější než trvanlivost
Předchozích sedm let jsme se každý rok stěhovali. Viděli jsme hodně domů, procházeli jsme mnoho pozemků, zajímali se o alternativní stavby. Přesto jsme neměli žádné zkušenosti se stavěním, což v nás vyvolávalo respekt a dlouhou dobu odrazovalo. Vytvářeli jsme si různé modely, plány, představy. Do našeho života se dostalo několik lidí, kteří nás posouvali kupředu. Klíčové bylo setkání s Honzou Pospíšilem, který zrovna začínal svůj projekt svepomocnastaveni.cz - snaží se pomáhat lidem, kteří si chtějí levně a ekologicky postavit dům. Díky němu se naše představy začaly usazovat a mně se dostalo poslední kapky potřebné podpory. Co jsem neuměl, to mě Honza naučil. Co jsem se neuměl naučit, udělal nakonec on.
Zpětně vidím, že pro mě bylo důležité stanovení zásad, které nám pomáhaly v rozhodování:
Museli jsme zachovat půdorys stávajícího domu = 4 m na šířku. Proto jsme hledali náhradu slaměné izolace, která by nám svou šířkou radikálně zúžila prostor. Zvolili jsme tedy dřevěnou sendvičovou konstrukci a izolaci z ovčí vlny.
Hotovo za tři měsíce
Uvedené 3 měsíce stavby počítám od prvního použití dřeva. Terén po původním domu jsme srovnali, vyvrtali díry do nezámrzné hloubky a udělali 21 pilotů/patek, na kterých dům stojí. Komín má samostatnou základovou krychli 1 m3. Práce trvala 2 dny a beton pak musel 2 týdny schnout. Na patky se nejprve připevnil podlahový rošt, na něj stěny a krovy - všechno ze sušeného smrkového dřeva. Na střechu jsme přidali střešní fólii, střešní latě a pálené tašky. Po vsazení oken se dělal nejprve vnější plášť stěn. Izolace se dávala zevnitř a postupně zaklápěla palubkami. V mezičasech jsme postavili komín, verandu. Nakonec přibyla podlaha, přivezla se kamna, vsadily dveře, instalovala elektřina. Posledními drobnostmi byla výroba schodů do podkroví, zapojení sporáku, vyrobení kompostovacího záchodu a několika světel. 15. října jsme začali, 21. ledna jsme se nastěhovali.
Jsme součástí koloběhu
Konstrukce je ze sušeného smrkového dřeva zvaného KVH. Skladba stěny (zvnějšku dovnitř):
Elektřinu zajišťují tři fotovoltaické panely, které napájejí baterie. Světla a sprcha fungují na 12 V, ostatní spotřebiče mají zásuvky na 230 V. Topení je na dřevo. Pořídili jsme kulatá hliněná kamna s dobrou akumulací. Vaříme na plynovém sporáku s bombami, které vyměňujeme asi jednou za půl roku. Vodu si nosíme ze studny. Spotřeba čtyřčlenné rodiny činí cca 50 litrů na den. Záchod je kompostovací, pilinový a výsledný „produkt“ používáme jako hnojivo. Sucho zajišťuje jednak větší přesah střechy, jednak postavení domu na patkách, takže nemůže vlhnout od země.
Největší překážkou byly obavy
Snažíme se tvořit místo, ve kterém mohou lidé a ostatní bytosti přírody žít ve vzájemné úctě a harmonii. Stavění domu pro nás bylo velkou školou života. Povedlo se nám to také díky kamarádům, kteří nám pomohli. Největší překážkou byly obavy. Pak už to šlo.
Protože se lidé o domek zajímají, píšeme o něm knihu. Kromě našeho příběhu jsou v ní tipy k hledání pozemků, zkušenosti ze stavění, včetně technických detailů a zajímavých odkazů. Posláním knihy je pomoci lidem, kteří nejsou stavaři, hledají pozemek a místo ke svému přírodnímu způsobu života a kteří nechtějí mít na krku hypotéku. Kniha by měla být hotova do konce srpna.
„Lidé, kteří říkají, že něco není možné udělat, by neměli rušit ty, kteří to dělají.“
Rozpočet
základy 5 000 Kč
konstrukce 75 000 Kč
střešní tašky a fólie 25 000 Kč
komín 20 000 Kč
obklady vnější 15 000 Kč
obklady vnitřní 80 000 Kč
izolace 20 000 Kč
okna a dveře 35 000 Kč
elektřina (vč. rozvodů) 80 000 Kč
kamna 40 000 Kč
jímka 20 000 Kč
interiér a drobnosti* do 50 000 Kč
práce 100 000 Kč
papíry do 40 000 Kč
Celkem do 605 000 Kč
* Položka interiér a drobnosti zahrnuje např. vanu, kousek lina, trubky, okapy, spojovací materiál, benzin a nějaké nářadí. Není započtena kupní cena elektrocentrály.
Mgr. Petr Kubala (1978) vedl environmentální programy v Bradford Woods (USA), osobnostně rozvojové programy v Outward Bound South Africa, nyní pomáhá fi rmám v týmové spolupráci a vedení lidí. Od dcery Jasmínky si vysloužil jméno „Ten, co postavil dům“. www.tralalamandala.cz