Vstup pro předplatitele: |
Džbán luny na střepy
rozbil se o vrch gruně,
Měsíc jej neslepí,
pro lásku půlnoc stůně.
Pec slunce nad lesy
již vypaluje hlínu
na nový džbán a zavěsí
jej brzy nad krajinu
(Jindřich Zogata)
Časopis Vogelschutz in Österreich. BirdLife Österreich - Gesellschaft für Vogelkunde, Wien. Vychází dvakrát ročně.
Kromě staršího odborného časopisu Egretta vydává od roku 1988 rakouská ornitologická společnost souběžně i časopis Vogelschutz in Österreich (Ochrana ptáků v Rakousku). Jako většina největších ornitologických sdružení v jednotlivých státech se stala i Österreichische Gesellschaft für Vogelkunde (Rakouská společnost pro ornitologii) partnerem mezinárodní organizace pro ochranu ptactva BirdLife International (BLI). I když téměř všechny ornitologické organizace kdekoliv na světě mají jako jedno z předních poslání ochranu ptactva, partnerství v BLI k tomu přímo zavazuje.
Časopis má od počátku velikost A4, ale svoji vnější tvář a do velké míry i náplň již dvakrát změnil. Naposledy v roce 2008, kdy se z prostého černobílého časopisu stal přitažlivějším jak lepším papírem, tak pěknou obálkou a mnoha barevnými fotografiemi doplňujícími trvale kvalitní texty. Časopis se tak přiblížil veřejnosti. Ostatně stojí za povšimnutí, k jak podobné formě dospěly i časopisy obdobného zaměření spolupracujících organizací BLI na Slovensku (Slovenská ornitologická spoločnosť - časopis Vtáky) i u nás (Česká společnost ornitologická - časopis Ptačí svět).
Co se týká obsahu, je náplň rakouského časopisu velmi pestrá - nejen pro Rakušany, ale i pro nás, kteří žijeme v jejich bezprostředním sousedství. Najdeme tu praktická obecnější témata jako ptáci a stavebnictví (především klování do zateplovaných stěn) nebo větrné elektrárny. V každém čísle je sledován stav jednotlivých významných ptačích území v Rakousku, pravidelně je hodnocen pták roku a přetřásána různá lákavá témata.
Jako příklad z obsahu posledního čísla (květen 2012): Pták roku - kavka, situace chráněných území v celém povodí Dunaje (doplněná o zprávu z regulace známého mokřadu Kopački Rit na soutoku Drávy a Dunaje), výzkum ptačí inteligence v ústavu Konráda Lorenze a další menší témata. Zajímavé je pojednání o krkavcovitých ptácích. V Rakousku totiž existuje silné hnutí proti „ničitelům zpěvných ptáčků“ a „škůdcům“ a jednotlivé spolkové země tomu vycházejí vstříc povolováním jejich „omezené“ likvidace. Což znamená např. pro Štýrsko kvótu 17 000 vran (ve smyslu vran obecných, tedy černých i šedých)! V každém čísle jsou samozřejmě i stránky pro děti, fotografie z cest do zahraničí a různých vzácných ptačích návštěvníků v Rakousku. Zadní stránka obálky je věnována patrně placeným zprávám firmy Kneissl turistik s nabídkou zájezdů za ptáky prakticky kamkoliv na světě. Řekl bych, že tady mně taková reklama nevadí.
Časopis dostávají členové společnosti, jinak by ho bylo zřejmě možné koupit na adrese společnosti nebo získat na office(zavináč)birdlife.at.
Karel Hudec
ornitolog