Vstup pro předplatitele: |
Kam poděla se černá hejna
Kam Kam
Kde jste vrány
Na moje okna bílí ptáci posedali
Krajková pírka svět mi zakryla
A vám zatím někde pod lesem
Mráz pálí černá křídla svobodná
(Jan Tluka)
Po mezinárodní klimatické konferenci, která proběhla na konci roku v jihoafrickém Durbanu, zavládlo v médiích nadšení. Zdálo se, jako by se svět konečně shodl na společném postupu proti změně klimatu. Ve skutečnosti se ale jen politici dohodli, že se mezi lety 2013-2017 nebude dít nic nového, a co se stane potom, o tom je ještě třeba jednat. Konference v Durbanu tedy sice zachránila proces mezinárodního vyjednávání, ale to samé jsme zažili již loni. Doufejme, že po sérii resuscitací v letech 2010-2011 se v roce 2012 podaří klimatická jednání nejen udržet při životě, ale zároveň i posunout dále. Snad s rostoucími koncentracemi CO2 a rostoucími teplotami vzroste i odvaha světových politiků.
—
Pěkný dárek do nového roku přišel od administrativy Baracka Obamy, která zastavila plánový projekt ropovodu Keystone XL, který měl přivádět ropu z břidličných písků ze západní Kanady do rafinerií v Texasu (viz Veronica č. 5/2011, s. 32). Svou roli v tomto rozhodnutí sehrál také kontinuální a nepolevující tlak ekologických a environmentálních organizací.
V průběhu tohoto roku proběhne zřejmě aktualizace české státní energetické koncepce. Pokud bychom se dívali po dobrých příkladech v Evropě, můžeme se podívat do Dánska. Jeho čerstvě schválený energetický plán počítá s tím, že země do roku 2050 zcela přejde na obnovitelné zdroje energie a sníží své emise skleníkových plynů až o 95 %. Jedním z průběžných cílů je i konec využívání uhlí do roku 2030. Za jak dlouho pochopí i naši politici, v jakých zdrojích je skutečně budoucnost?
Jan Labohý
koordinátor aktivit Ekologického institutu Veronica (EIV) na ochranu klimatu