Vstup pro předplatitele: |
A víčka se vzněcovala
a slétali se klovající ptáci
Vcházíme bez ustání
do bran a do průsmyků
opouštíme neustále
životy s labyrinty budoucích kroků
A vzněcují
a slétají se
Z listů jsem vydrolil poslední krůpěj
z vlasů jsem sklepnul oblohy
praskaly suché trávy
víčka se vzněcovala
za hudby tuhnoucích skřivanů
(Ludvík Kundera)
Vrška, T. a kol.: Dynamika vývoje pralesovitých rezervací v České republice III. Šumava a Český les - Diana, Stožec, Boubínský prales, Milešický prales. Academia, Praha 2012, 238 s.
Brněnský odbor ekologie lesa Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví se od roku 1994 zabývá výzkumem dynamiky přirozených lesů mírného pásma. Badatelské výsledky jsou kromě vědeckých časopisů publikovány i způsobem srozumitelnějším pro širší veřejnost - mimo jiné v podobě řady monografií, vždy o určité oblasti s podobnými přírodními podmínkami. První díl byl věnován pralesovitým porostům Českomoravské vrchoviny (2002), druhý díl se zaměřil na lužní lesy na soutoku Moravy a Dyje a v Polabí (2006).
Třetí díl pojednává o různých stanovištních typech přirozených lesů středních horských poloh Šumavy a Českého lesa. Čtyři zkoumané lokality - Milešický prales, Boubínský prales, Stožec-Medvědice a Diana - představují v uvedeném pořadí polohy v nadmořských výškách klesajících od 1 200 do 500 m. Zároveň jsou ukázkami dynamiky nejzachovalejších evropských pralesů (Boubínský prales) i člověkem nevhodně a silně ovlivněných rezervací (Diana). Opakovaná měření dřevinného patra, dlouhodobé sledování vývoje bylinného patra i půdních poměrů dovolují odkrýt složité vývojové vztahy a naznačit, jaké procesy jsou pro dynamiku přirozených lesů určující. Syntéza historických průzkumů dřívějšího (ne)ovlivnění těchto lokalit člověkem se současnými poznatky o jejich dynamice umožňuje nastavit zásady obnovního managementu člověkem ovlivněných lesních rezervací. Doplněno množstvím tabulek, grafů, fotografií a map, vychází dvojjazyčně česky a anglicky.
Dana Zajoncová