Vstup pro předplatitele: |
Džbán luny na střepy
rozbil se o vrch gruně,
Měsíc jej neslepí,
pro lásku půlnoc stůně.
Pec slunce nad lesy
již vypaluje hlínu
na nový džbán a zavěsí
jej brzy nad krajinu
(Jindřich Zogata)
Racek polární hnízdí v severní Kanadě a v Grónsku a jen velmi vzácně se jednotliví ptáci objevují u mořského pobřeží v severozápadní Evropě. S rozpětím křídel mezi 125 až 135 cm je menší než racek bělohlavý. Na rozdíl od ostatních racků je velmi světlý a má křídla zcela bílá, což je nejlépe vidět v letu, nebo když sedí na zemi nebo na ledě.
V České republice byl pozorován poprvé v loňském roce. Od 22. února do 4. března 2012 se zdržoval v severozápadních Čechách na Chomutovsku u obce Kyjice u Jirkova. Sjížděly se tam desítky ornitologů, aby poprvé v životě uviděli racka, který nebyl v České republice předtím zjištěn. Šlo o první doložený výskyt tohoto arktického druhu u nás.
Druhého výskytu racka polárního jsme se dočkali v těchto dnech v Ostravě-Přívozu. U řeky Ostravice jej 28. ledna objevili místní ornitologové mezi zimujícími racky bělohlavými. Od toho dne po něm usilovně pátrají pozorovatelé ptáků jak u nás, tak v Polsku. Pravděpodobně stejného ptáka totiž pozorovali i polští ornitologové nedaleko odtud u polských Gliwic. S napětím očekáváme, zda se ornitologům podaří nalézt racka polárního opět u nás nebo za hranicí v Polsku.
Jiří Šafránek
Moravský ornitologický spolek