Vstup pro předplatitele: |
krajina strmí tichem snu
bílá a hnědá a zurčení
červenohnědé siluety nahých strážců zimy
jež neuhlídali
a ze studně studu krčí rameny
tak téměř bez pohybu hyne epocha
krom poškubaných cárů kdesi pod nebem
se tichem nese
už jen kovově černý rozsudek havrana
ukládající toliko
co sněhy odkryly ztrápeno
budiž do třikráte sedmi dnů
potaženo zelení
proti čemuž
není odvolání
(Miroslav Sedláček)
V Ekologické poradně Veronica se už dvacet let setkáváme s lidmi nejrůznějšího druhu. Chodí sem studenti pro materiály na referát, maminky s kočárky pro mošty i naštvaní místní lidé pro rady k (ne)kácení stromů. Každé druhé úterý v měsíci pak přichází skupinka, která se uchýlí do podkroví a probírá zelené hnojení, semenaření a mulčování. Umělá hnojiva, pesticidy a rašelina se tu nenosí, místo toho se řeč točí kolem vysazování rostlin do smíšených kultur, lákání přirozených hmyzích nepřátel škůdců a kolem netradičních odrůd zeleniny. Vítejte na Setkání přátel přírodních zahrad - dnes už ale zdaleka nejde jen o těchto pár zasvěcených lidí.
Z podhoubí přírodních zahradníků kolem Heleny a Mojmíra Vlašínových vznikla v roce 2009 naše spoluúčast v mezinárodním projektu Přírodní zahrady bez hranic. Rakušané nás učí a inspirují, jak si považovat zahrad obhospodařovaných bez chemie a dělat jim reklamu. Přírodní zahrady totiž podobně jako třeba biobedýnky začaly být trochu módou: pozorovat a napodobovat přírodu je zajímavé a kreativní, v dnešní době dokonce nové a originální. Volně žijící zvířata jsou zábavou pro děti a ideální je, když se ještě k tomu na zahradě moc nenadřete a můžete tam odpočívat v houpací síti ve stínu starých ovocných stromů. Zahradní architekti čelí požadavkům na navrhování přírodních zahrad a zdá se jim správné, že takové zahrady nejde navrhnout do posledního puntíku - vycházejí z dlouhodobé všímavosti vůči místu a z citlivého vztahu mezi člověkem - majitelem a divokou faunou a flórou, která si kromě člověka dělá na pozemek také nárok.
Rozhodli jsme se doplnit služby zahradních architektů a ve dvacátý rok existence Ekologické poradny Veronica jsme posílili zahradní poradenství - nejen u stolu, ale i na zahradě se nás můžete zeptat jak na mšice a dřepčíky, co vedle čeho sázet a čím hnojit. Zodpověděli jsme tak několik stovek zahradních dotazů, které se kromě našeho webu postupně objevují třeba v časopise Naše krásná zahrada. Na co se lidé nejčastěji ptají? Trvalkou mezi dotazy jsou slimáci a jiní škůdci, ale i jak na novém pozemku začít zahradničit a kde sehnat různé druhy méně známých rostlin.
Uspořádali jsme také několik dvoudenních seminářů s exkurzí do Rakouska pro plný autobus lidí. Zjistili jsme na nich, že české přírodní zahrady jsou mnohem více poznamenané permakulturou než rakouské, kde jejich majitelé vyznávají spíše upravený okrasný styl. V zemi proslulé permakulturním sedlákem Seppem Holzerem se to možná zdá nečekané, ale přírodní zahrady jsou v Dolním Rakousku projekt zasahující mnohem více střední proud obyvatel, kdežto u nás se zájem šíří hlavně mezi lidmi smýšlejícími alternativně o celém svém životním stylu. Rakouská zkušenost ovšem napovídá, že na zahradě nemusí být džungle, aby byla přírodní, že trávník se může sekat a zelenina může být v řádku, i když práce to dá bez chemie o něco víc.
Podle rakouského vzoru jsme letos na dvou zahradních slavnostech udělili celkem 35 plaket přírodním zahradám v Jihomoravském kraji - jak soukromým, tak veřejným (oceněné přírodní zahrady najdete na www.veronica.cz/ekomapa). Zpočátku se nám zdálo, že pověsit si na svou zahradu plaketu bude věc, o kterou lidi nebudou stát - že berou svoje zahradničení jaksi samozřejmě. Nicméně se ukázalo, že plaketa funguje jako závazek se o přírodní zahrady hloub zajímat a navíc umí zvýšit prestiž zahrady u sousedů a příbuzných! Jak ohodnotila jedna z čerstvých držitelek plakety: „Opět jsme získali chuť pracovat na zahradě s větším úsilím a nasazením. Tato práce nás baví, občas ale i unavuje, a sobota prožitá na Rozmarýnku při udílení plaket nás s manželem znovu posilnila a motivovala. Manžela myslím tím, že spoustu věcí lze udělat, vytvořit a mají svůj opodstatněný důvod, a mě tím, že manžel najednou s více věcmi souhlasí a dokonce je navrhuje… Prostě jsem nadšená!“
A navrch jsme prodali desítky přírodnězahradních knih a nepočítaně semínek. Český knižní trh (časově v souladu s naší propagací přírodních zahrad) se začal rozrůstat o netradiční tituly, takže stačí zajít do běžného knihkupectví, abyste našli knihu „Ekozahrady“ Jaroslava Svobody, nebo Zahrádkářovu čítanku o biodynamickém pěstování podle antroposofa Rudolfa Steinera. Nejsou to povzbudivé zprávy?
Veronika Fišerová
Ekologický institut Veronica